ToulejSe.cz
O
Hledat
CS
Jazyk

Menu

SOOS Františkovy Lázně

Naše země je mozaikou, ve které jsou zastoupeny snad všechny typy krajiny. Toužíte-li vidět například močály, bahenní sopky a projít se po dně vyschlého slaného jezera, přijměte pozvání do Karlovarského kraje.

Užitečné informace pro návštěvníky

Adresa: , Františkovy Lázně
GPS: 50.14629440, 12.40287530
SOOS Františkovy Lázně map

SOOS Františkovy Lázně - zajímavosti

Národní přírodní rezervace SOOS leží jihovýchodně od Františkových Lázní. Vyhlášena byla v roce 1964, rozkládá se na 221 ha a vy se po ní můžete projít po asi 1 km dlouhém podlážkovém chodníku. Pozorovat přitom můžete vyvěrající minerální prameny a jakoby vařící se bahno, kterým probublává na povrch oxid uhličitý. Poměrně rozsáhlá slatinná oblast je výjimečná i díky své mokřadní a slanomilné vegetaci. Trochu nepříjemné prvenství si připsal jeden z minerálních pramenů nazývaný Císařský. Vyvěrá hned na počátku naučné stezky a je považován za nejnechutnější ze všech pramenů františkolázeňské oblasti. Další z větších pramenů, Věra, je přesycen oxidem uhličitým, obsahuje nečistoty z rašeliniště a proto je k pití nevhodný.

Rašelina se zde těžila v 19. století a používala se k lázeňským účelům. V jihozápadní části dnes chráněného území se těžila křemelina. Několik metrů silné křemelinové ložisko je vlastně pohřebiště jednobuněčných řas rozsivek, respektive jejich křemičitých schránek. Křemelina se používala například na výrobu žáruvzdorných cihel, a do roku 1936 ji využívala i firma Mattoni k získávání minerální soli.

Rezervace je přístupná po zakoupení vstupenky a prohlédnout si můžete i menší geopark, záchrannou stanici pro zvířata, roubenou věžovou sýpku nebo muzeum s několika přírodovědnými expozicemi. Zajímavý je i pavilon s modely dinosaurů v životní velikosti a možná neodoláte ani krátké projížďce úzkokolejkou Kateřinou. Za stejnojmennou osadou se můžete podívat na zajímavá jezírka, která vznikla díky těžbě kaolinu.

Areál je přístupný od března do listopadu a jízdu úzkokolejkou je nutné si předem objednat. Určitě ale stojí za to zařadit návštěvu této lokality do svého itineráře.

 

Autor: Ivana Dondová