ToulejSe.cz
O
Hledat
CS
Jazyk

Menu

Valeč

Když se řekne Doupovské hory, má sám název nádech tajemna. Přírodní památka Valeč, která se zde nachází, je součástí vojenského újezdu Hradiště a není volně přístupná, území je částí vojenského výcvikového prostoru. Přes tento zákaz přitahuje území mnoho návštěvníků, mnozí z nich se však snaží o nepovolené získání místních nerostů a svou činností narušují půdu a přispívají k erozi. Samotná přírodní památka je zajímavá pro každého přírodovědce, kromě různých druhů minerálů je zde mnoho chráněných druhů živočichů a ohrožených rostlin.

Užitečné informace pro návštěvníky

Adresa: , Valeč
GPS: 50.17413920, 13.25458110
Valeč map

Valeč - zajímavosti

Najdete zde vzácné minerály i živočichy

Valeč byla za přírodní památku označena v roce 1992, chráněno je zde mineralogické naleziště a některé druhy živočichů. Proslulost získalo toto území již v 17. století, kdy zde byl nalezen tzv. hlodavec z Valče, jedna ze slavných evropských fosilií. Jednalo se o veverkovitého hlodavce, jeho zkamenělina přitahovala pozornost mnoha proslulých přírodovědců, například Francouze Georgese Curviera, který se věnoval jejímu výzkumu. Tato zkamenělina se dnes nachází ve sbírce na zámku Waldenburg v Německu.

Sběratelé hledají hyalit

Sběratelé, kteří chtějí obohatit svou sbírku právě o hyalit z Valče, místní naleziště značně poškozují. Hyalit se nazývá také skelný opál, je to nejčistší odrůda opálu. Může být bezbarvý nebo slabě zabarvený příměsemi. Ačkoli se hyalit obecně pro další zpracování nehodí, hyalit z Valče je v prvotřídní kvalitě a využívá se pro výrobu šperků, upevňuje se do kovu a vyrábějí se z něj přívěsky nebo náušnice. Kromě hyalitu se tu vyskytují také aragonit, skapolit, staffelit nebo apatit.

Rostliny a živočichové ohrožených druhů

Kromě mineralogických nalezišť jsou předmětem ochrany i ohrožené nebo chráněné druhy rostlin a živočichů. V bučinách potkáte například hrachor jarní, mařinku vonnou, lýkovec jedovatý či lilii zlatohlávka. Na kraji lesa roste například horská chrpa, vikev lesní, pcháč bělohlavý nebo hořec křížatý. Díky omezení vstupu a péči armády se zde zachovalo i mnoho vzácných druhů živočichů, kteří nejsou tak výrazně rušeni lidskou činností, jako v jiných lokalitách.

 

Autor: Helena Syslová