ToulejSe.cz
O
Hledat
CS
Jazyk

Menu

Tisůvka

Návštěvníci Žďárský ch vrchů míří většinou na Devět skal, ale bylo by škoda nenavštívit i nedalekou Tisůvku. Tento vrchol s rulovou skálou najdete cca 1 km od obce Cikháj. Vrcholek je porostlý stromy a není zde možnost výhledu do krajiny. Skalní útvar tu vznikl zvětráváním hornin vlivem mrazu, je dlouhý skoro 60 m a vysoký 12 m. Najdete zde skalní průrvu, výklenky i skalní mísy. Přírodní památkou se Tisůvka stala v roce 1974.

Užitečné informace pro návštěvníky

Adresa: , Cikháj
GPS: 49.65174610, 15.94968920
Tisůvka map

Tisůvka - zajímavosti

Lesy, skála a ptactvo

Nejen turisté, ale i milovníci přírody si na Tisůvce přijdou na své. Díky informačním panelům se mohou dozvědět něco o místních lesích a lesním hospodářství i kalamitě, která zdejší lesy postihla v roce 1930. Přímo u skal stojí smrky a buky, na skalách roste bříza bělokorá a různé druhy mechů. V lesích na svahu se nacházejí různá prameniště. Samotný skalní vrchol je klasickou ukázkou skály vzniklé při ústupu kontinentálního ledovce. Pěnkava, sýkora, linduška, ořešník, křivka, krkavec nebo datel zastupují místní ptactvo.

Kolem Tisůvky vede naučná stezka

Naučná stezka zahrnuje dvě oblasti – Žákovu horu a Tisůvku. Začíná v obci Cikháj a seznámit se můžete s historií partyzánského odboje v době druhé světové války, s přírodou a historií místní krajiny a na testovacím úseku si prověříte svou fyzičku, převýšení 92m zde musíte zdolat na pouhých 700 metrech. Cesta po naučné stezce v okruhu Tisůvka trvá přibližně dvě hodiny.

Tisůvku znají i horolezci

Na skále je možno provozovat horolezectví pouze ve vyhrazených oblastech a v určené době – od července do února. Vrchol je turisticky zpřístupněn celoročně. Je znám také pod názvem Čertův kámen. Porost zde byl změněn na smrkový, ten však značně utrpěl imisemi a námrazou. V oblasti vrcholu byl ponechán beze změny, takže zde vzniklo bezlesí, které je tu udržováno jako území bez zásahů člověka.

 

Autor: Helena Syslová