ToulejSe.cz
O
Hledat
CS
Jazyk

Menu

Ostaš

Ostaš je přírodní rezervací na Broumovsku, založenou  Ministerstvem  školství a kultury roku 1956, ale na rozdíl od Broumovských stěn či Adršpašsko-teplických skal není tolik známá. Její pojmenování souvisí s křestním jménem Eustachius (Eustach) nebo též Ostach (Ostaš). Tento svatý prý býval ochráncem lovců a měl kdesi v těchto končinách kapličku či obrázek.

Užitečné informace pro návštěvníky

Adresa: , Žďár nad Metují
GPS: 50.55978890, 16.20514720
Ostaš map

Ostaš - zajímavosti

Na vrchlu  Ostaše ve výšce 701 m. n. m. se nachází vyhlídka Frýdlantská skála s výhledem na Krkonoše, Jestřebí hory, již zmiňované Broumovské stěny, Adršpaško – tepliské skály a Javoří hory. Na jižním a východním svahu můžeme prozkoumat bludiště s bizarními útvary (jedním z nich je tzv. Mohyla smrti či Čertovo auto). Menší skalní město je i na severovýchodním svahu a nese jméno Kočičí skály.

Sestoupíte-li dolů, pak vás po prohlídce pískovcových skvostů čeká občerstvení v příjemné restauraci. A pokud toužíte po ubytování, i to je zde možné jak ve stanech, tak v útulných chatkách. Vybavte se tedy dobrou náladou, svačinou a fotoaparátem a připište brzy do svého seznamu přírodních perel jednu krásnou, necelých 30 hektarů velkou rezervaci.

 

Autor: Marcela Horká, Vlastimil Hloupý