ToulejSe.cz
O
Hledat
CS
Jazyk

Menu

Černohorská rašeliniště

Příroda vytvořila nesčetné množství míst, na něž se můžete trvale vracet a nikdy vás neomrzí. Jiná navštívíte jednou, bez potřeby zakusit toto poznání opětovně. Místečka náležející do první zmíněné kategorie leží v útrobách našich českých velehor.

Užitečné informace pro návštěvníky

Adresa: , Černá Hora - Jánské Lázně
GPS: 50.66081500, 15.75449720
Černohorská rašeliniště map

Černohorská rašeliniště - zajímavosti

Jedním z nich je oblý vrchol Černé hory v Krkonoších, jež vybízí k pohodlné procházce. Stačí vyjet kabinkovou lanovkou do strmého kopce a jste rázem ve výšce 1299 m.n.m. Zde nejsou k vidění jen malebné táhnoucí se hory, ale též šest tisíc let stará rašeliniště, rozsáhlé to mokřiny nevyzpytatelných vlastností.  Na ploše 66 ha vás čeká jiný svět – dobrodružný a tajemný. Ocitnete se zdánlivě v jiné úrovni jsoucna. Dýchne na vás mrtvolný chlad hynoucích stromů a zblízka pohlédnete na dva a půl metru hlubokou vrstvu rašeliny, nad níž čile poletuje hmyz. Dává tak do protikladu zániku zrod nového života.

K prohlídce nevšedního přírodního úkazu zve návštěvníky nenáročný tři a půl km dlouhý úsek. Lačný obdivovatel musí žasnout nad nedotknutelnou nádherou kolem. Odvaha utrhnout si alespoň borůvku je na nule. Máte totiž pocit, že se dotýkáte posvátných keříčků, které patří jen lesu vůkol, nikoli žádnému z kolemjdoucích. Nikdo si netroufne vstoupit byť jen na okraj lesa, ale drží se vyznačených cest. Tak mocná je čarokrásná krajina v okolí černohorském.

Vypravte se do jejího kouzelného ráje. Stačí jen chuť, teplé počasí, vrozená sebekázeň a úcta k dílu vesmírné inteligence.

 

Auto: Marcela Horká, Vlastimil Hloupý