ToulejSe.cz
O
Hledat
CS
Jazyk

Menu

Bučací vodopády

Vodopády na Bučacím potoce najdeme v katastru Ostravice a v masivu vrcholu Smrk. Řadí se k vůbec největším kaskádovým vodopádům v této oblasti Karpat, celkově měří kolem 40 metrů a jsou položeny v nadmořské výšce přibližně 800 metrů.

Užitečné informace pro návštěvníky

Adresa: , Ostravice
GPS: 49.51407500, 18.38052780
Bučací vodopády map

Bučací vodopády - zajímavosti

Celá oblast kolem vodopádů spadá pod přírodní rezervaci Bučací potok, k jejímuž vyhlášení došlo v roce 2004. Svahy v okolí se prudce zvedají a tvoří je godulské pískovce a břidlice, jež jsou pokryty především javory a buky.

Cesta k Bučacím vodopádům

Ti, co z Beskyd pochází, popřípadě nadšenci a znalci vodopádů, ty na Bučacím potoce jisto jistě znají, ovšem většina lidí o nich neví. Přesto, že se jedná o nejvyšší vodopády na české straně Karpat, faktem je, že jsou méně známé.

Přímo k vodopádům totiž nevede žádná naučná stezka, značená cesta ani chodník. Dokumentaci jejich vzniku a výšky provedli doktorandi z ostravské univerzity teprve během 90. let minulého století.

Nejlépe přístupné jsou z lesní stezky mezi sedlem Nad Holubčankou a osadou Na Skalce v Ostravici. Stačí, když na rozcestí odbočíte z červeně značené trasy (Ostravice-Smrk) a dáte se po lesní stezce až k brodu u vodopádů. Okruh můžete uzavřít půjdete-li dál, zase zpět k osadě Na Skalce.

O vodopádu

Bučací vodopády vznikly díky vrstvám pískovce. Nejvýše je položen horní vodopád o výšce 6,5 metrů, spadající na 4 metry širokou terasu, na níž navazuje spodní vodopád, vysoký 3,6 metrů. K dalšímu vodopádu se dostáváme asi po 30ti metrech od hlavního vodopádu.

Vůbec nejpůsobivější pohled se vám zde může naskytnout v době, kdy jsou vydatné srážky a nebo v předjaří, když začíná tát sníh. Naopak v létě a v době, kdy je sucho, místo vůbec nepůsobí jako vodopád, ale spíše jako vysychající potok.

 

Autor: Andrea Štyndlová