ToulejSe.cz
O
Hledat
CS
Jazyk

Menu

Prales Mionší

Národní přírodní rezervace Mionší se rozkládá v okrese Frýdek-Místek na ploše 169,7 ha a důvodem ochrany je rozsáhlý prales jehličnatých a listnatých stromů. Jedná se o jeden z největších pralesů v České republice. K vyhlášení NPR došlo v roce 1954.

Užitečné informace pro návštěvníky

Adresa: , Dolní Lomná
GPS: 49.52024750, 18.67732890
Prales Mionší map

Prales Mionší - zajímavosti

Najdeme tady krásný jedlobukový prales se stromy, které dosahují výšky až 60 metrů a stáří až 250 let. Žije zde asi 73 druhů ptáků a je jednou z nejvýznamnějších mykologických lokalit v naší republice. Zároveň je největším komplexem jedlobukového lesa karpatského typu v České republice.

Poloha pralesa

Prales Mionší najdeme ve směru na severovýchod od Horní Lomné a Úplazu - rozsochy vysoké 950 m.n.m. Okolo hřebene se rozkládá několik pramenišť a polan.

Zajímavosti

Na území NPR Mionší najdeme také loveckou chatu arcivévody Bedřicha, který byl také znám pod jménem markýz Gero.

Původně pralesem vedla naučná stezka, dlouhá asi 6 km, která však byla zrušena. Od počátku roku 1989 je prales volně přístupný veřejnosti, nicméně v roce 2005 byla zpřístupněna Naučná stezka Dolní Lomné. Mimo stezku je v pralese vstup zakázán a vstoupit mimo vyznačenou cestu je možné pouze s kvalifikovaným průvodcem.

Naučná stezka Mionší

Stezka je dlouhá asi 7 km a najdeme na ni celkem 10 zastavení s informačními panely. Byla návštěvníkům zpřístupněna s cílem dovolit jim shlédnout část této jedinečné oblasti a přitom zachovat její ochranu a klid. Stezkou lze projít od 1. června do 15. září. Náročnost stezky by se dala označit jako střední, s převýšením 330 metrů. Procházka vám bude trvat asi 2 až 3 hodiny a cesta není určena pro cyklisty, pouze pro pěší.

 

Autor: Andrea Štyndlová