ToulejSe.cz
O
Hledat
CS
Jazyk

Menu

Poodří

Alespoň kousek čisté přírody se dá v naší malebné zemi najít téměř všude, však také proto je tu tak krásně. Nejinak je tomu i poblíž Ostravy v Moravskoslezském kraji. Na jižním okraji tohoto města se začíná rozprostírat kolem toku řeky Odry Chráněná krajinná oblast Poodří, která končí u obce Vrážné nedaleko Oder a celkem má rozlohu 81,5 km2. Důvodem ochrany je zachovalá údolní niva řeky Odry a bohatý výskyt chráněných a vzácných rostlin i živočichů.

Užitečné informace pro návštěvníky

Adresa: Bartošovice 208, Bartošovice
GPS: 49.68391060, 18.04382250
Poodří map

Poodří - zajímavosti

Řeka Odra se v severovýchodní části Moravské brány vine údolím, které má poměrně stálou nadmořskou výšku zhruba mezi 200 a 300 m.n.m. a je pro ně typické každoroční zaplavování rozsáhlých oblastí nivních luk. Odra tu neustále vytváří nové meandry a staré se stávají slepými rameny doplněnými o rybníky. Tvář celé oblasti určuje voda, která je tu dominantním prvkem. Chráněná krajinná oblast Poodří zahrnuje 10 maloplošných chráněných území a patří mezi 10 českých mokřadních území mezinárodního významu.

V Poodří žije několik druhů chráněných savců, například bobr evropský nebo vydra říční. Bohaté je tu zastoupení netopýří populace, kdy se tu vyskytuje až 16 druhů těchto létajících savců z celkem 21 druhů viděných v Česku. Z ptáků tu převládají ti vodní, pro které jsou rybníky a mokřady skvělým útočištěm. Jmenujme například kormorána velkého, volavku popelavou, potápku rudokrkou či motáka pochopa, tohoto dravce má CHKO i ve svém znaku. Na ryby řeka Odra není příliš bohatá, žijí tu ale i ohrožené druhy jako střevle potoční nebo ouklejka pruhovaná. Také mnozí měkkýši, korýši a hmyzí druhy tu našly svůj domov.

Lesy tvoří jen asi 10% území a jsou listnaté. Dobře se tu daří vodním rostlinám, přímo v rybnících rostou i vzácné druhy jako masožravé bublinatky či kotvice plovoucí a nepukalka plovoucí. V jejich okolí se pak nachází porosty rákosu a ostřice. Zaplavované nivní louky tvoří jedinečná společenství rostlin, kde také nechybí ani vzácné a ohrožené druhy.

 

Autor: Martina Limbergová