ToulejSe.cz
O
Hledat
CS
Jazyk

Menu

Balvany u Žihle

Plzeňský kraj si vás získá krásou svých lesů, potoků, řek a pohoří. Jednou ze zajímavostí, kterou byste při návštěvě tohoto kraje neměli opomenout, jsou obří balvany u Žihle. Najdete je asi 50 km severně od Plzně. Žlutá turistická značka, začínající u železniční zastávky v Žihli, vás dovede přes západní část obce do krásného mechového lesa.

Užitečné informace pro návštěvníky

Adresa: , Žihle
GPS: 50.05287190, 13.34944690
Balvany u Žihle map

Balvany u Žihle - zajímavosti

Po několika metrech vás uvítá do kamene vytesaný nápis, Cesta paní Růženy Slavíkové – Mattušové. Pokud si potřebujete odpočinout, je tu i první z několika laviček, které vám při cestě královstvím balvanů poskytnou pohodlí, ale zároveň trochu ruší atmosféru místa.

Po krátkém stoupání si můžete prohlédnout sjezdovou trať pro MTB kola a pak se již začnou mezi stromy objevovat první balvany. Na rozloze 0,5 ha můžete obdivovat různě velké útvary kulovitého, nebo bochníkového tvaru. Tyto „drobečky“ sem donesl ledovec a vznikly rozpadem a zvětráváním žuly. Jejich průměry jsou v řádech metrů a největší mají i jméno. První pokřtěný balvan najdete hned na počátku přírodního lapidária. Dostal jméno Dědek a honosí se průměrem 12 metrů. Další obr se jmenuje Bába a je stejně impozantních rozměrů. Turistická značka vás provede mezi spoustou dalších oblých balvanů až do skalního města. Pokud zapojíte představivost, spatříte místo kamene například vynořující se hlavu delfína a jiné fantaskní tvary.  Skalnímu městu vévodí ohromný viklan popírající fyzikální zákony. Cestou si jistě povšimnete i hranatějších útvarů. Jsou to pozůstatky těžební činnosti. Od roku 1933 je ale oblast chráněna a největší útvary jsou vyhlášeny jako přírodní památky.

Nejstarší dochované záznamy o oblasti jsou z roku 1238, kdy Václav I. věnoval Žihli klášteru v Plasech. V současné době jsou kameny u Žihle oblíbeným místem nejen turistů, ale i psychotroniků a ostatních odborníků na tajemná a energeticky zajímavá místa. Takových míst je v okolí nakonec více. Jedním z nich je například Rabštejn nad Střelou, či nedaleký kopec Vladař. V blízkosti jsou i naučné stezky a lanové centrum. A budete-li mít štěstí a budete se dobře dívat, můžete při cestách po Žihelské pahorkatině zahlédnout i ondatry.

Pokud vás Plzeňsko a okolí Žihle zaujme, začtěte se např. do knihy Tajemná místa Plzeňska, nebo se podívejte, jak to plzeňské krajině sluší ve filmu Cesta z města. Podniknete-li vaši cestu z města za Žihelskými balvany autem, můžete ho zaparkovat na malém parkovišti na konci obce, kousek nad trasou žlutého značení.

 

Autor: Ivana Dondová