ToulejSe.cz
O
Hledat
CS
Jazyk

Menu

Rozhledna Vysoký Kamýk

Otestujte kvality rozhledny Vysoký Kamýk nedaleko Českých Budějovic a nechte se příjemně překvapit kouzelným výhledem, jaký se vám z rozhledny naskytne!

Užitečné informace pro návštěvníky

Adresa: , Všemyslice
GPS: 49.23135200, 14.29728100
Rozhledna Vysoký Kamýk map

Rozhledna Vysoký Kamýk - zajímavosti

Rozhlednu Vysoký Kamýk tvoří původní zděná geodetická věž, která je opatřena modernější kovovou nástavbou, sloužící jako vysílač mobilního operátora. Je položena na vrchu Vysoký Kamýk v nadmořské výšce 627 metrů, asi 3 km od Albrechtic nad Vltavou směrem na jih a přibližně 35 km od Českých Budějovic směrem na sever.

Výška původní kamenné věže je 16 metrů a celková výška rozhledny je 46 metrů. Vyhlídková plošina se nachází ve výšce 33 metrů a je z ní pěkný výhled na Českomoravskou vrchovinu, Novohradské hory, Českou Sibiř, Brdy, Český les, západní Šumavu.

Z Albrechtic nad Vltavou se k rozhledně dostanete po zelené turistické značce, cestou dlouhou asi 3 km. Parkování auta je možné nad Všetečí u křižovatky silnice mezi Temelínem a Albrechticemi a lesní cestou. K rozhledně se pak musíte vrátit kousek zpátky k obci Všeteč, podél lesa až uvidíte zelenou turistickou značku. Pod vrcholem se dejte po modré turistické značce až ke věži.

Rozhledna je otevřena od května do října v době od 13 do 15 hodin, a to vždy 10., 20., a poslední den v měsíci. V květnu a říjnu je otevřeno také první víkend v měsíci. Od června do září je navíc otevřeno během všech víkendů.

V roce 1931 byla na Vysokém Kamýku postavena první stavba. Jednalo se tehdy o dřevěnou měřičskou věž o pěti patrech. Tato stavba se však později rozpadla. Za dalších deset let zde vznikla další geodetická věž, tentokrát sedmiboká a o osmi patrech. Zeměměřičská věž zde byla až do 70. let a sloužila také jako rozhledna. Postupně však rozhledna spíše chátrala a rozhled zastínily okolní stromy.

Myšlenka na znovu vybudování rozhledny na Velkém Kamýku přišla znovu až roku 2006. Tehdy společnost T-Mobile přišla s nápadem navýšit původní věž o ocelovou konstrukci, která by sloužila jako vysílač.

Agentura ochrany přírody a krajiny České republiky se však k věci vyjádřila tak, že by nástavba měla být využívána také jako rozhledna a měla by být vzhledově co nejvíce podobná původní stavbě. Kvůli povětrnostním vlivům mělo být provedeno dřevěné opláštění, tvořené sedmibokou vzestupnou šroubovicí, která by sestávala z dřevěných hranolů, takže by konstrukce umožňovala prostup větru tělem stavby.

Půdorys současné stavby je také sedmiúhelníkový, jako u původní stavby. V úrovni atiky zděné stavby je ukončena deskou ze železobetonu. Právě do ní je ukotvena sedmiboká nástavba a vřetenové schodiště z oceli.

Základním prvkem ocelové konstrukce jsou piloty o hloubce 6 metrů a práh, který je spojuje. Na stavbu bylo spotřebováno celkem 70 tun oceli.

Nástavba se stavěla od srpna do listopadu 2011. Oficiální otevření rozhledny proběhlo 1. května 2012.

 

Autor: Andrea Štyndlová