ToulejSe.cz
O
Hledat
CS
Jazyk

Menu

Rozhledna na Stezce korunami stromů Lipno

Vydejte se za poznáním jižních Čech do Lipna nad Vltavou! Jen kousek odtud najdete Stezku korunami stromů, která vás příjemně překvapí nejen svou rozhlednou!

Rozhledna na Stezce korunami stromů Lipno Rozhledna na Stezce korunami stromů Lipno Rozhledna na Stezce korunami stromů Lipno

Užitečné informace pro návštěvníky

Adresa: Lipno nad Vltavou 307, Lipno nad Vltavou
GPS: 48.65316690, 14.23083310
Rozhledna na Stezce korunami stromů Lipno map

Rozhledna na Stezce korunami stromů Lipno - zajímavosti

Dřevěná rozhledna je součástí Stezky korunami stromů Lipno. Nachází se na vrchu Kramolín poblíž Lipna nad Vltavou, přibližně 30 km od Českého Krumlova směrem na jihozápad. Oficiálně byla rozhledna zpřístupněna 10. července 2012.

Rozhledna je položena v nadmořské výšce 901 metrů a její celková výška je 40 metrů. Na vyhlídkovou plošinu vás dovede 303 metrů dlouhá lávka a 19 schodů na vnější ochoz. Vidět z ní můžete přehradu Lipno, Novohradské hory, Šumavu a Alpy.

Stezka se nachází v obci Lipno nad Vltavou, na vrcholu Kramolín. V její blízkosti se též nachází Active Park Lipno. Auto lze zaparkovat na velkém parkovišti a od něj jet buď autobusovou linkou, čtyř-sedačkovou lanovkou nebo jít pěšky. Nahoře u rozhledny je možné zapůjčit si terénní koloběžku, se kterou můžete sjet až dolů a tam ji vrátit.

Kromě 24. prosince je rozhledna otevřena každý den. Od listopadu do března je otevřeno od 10 do 16 hodin. V dubnu, květnu a říjnu se sem dostanete mezi 10. a 18. hodinou. Od června do září se sem dostanete od 9:30 do 19 hodin. Během prázdnin je vždy v sobotu otevřeno až do půlnoci. Je však možné, že stezka bude uzavřena kvůli špatnému počasí.

Zdejší vyhlídková věž je naprosto jedinečná. Je součástí Stezky korunami stromů a byla postavena roku 2012. Stezka, dlouhá celkem 675 metrů, obsahuje několik naučných a adrenalinových prvků. Stezku podpírá 75 sloupů. Na vrchu Kramolín je smíšený les, mezi jehož stromy objevíte dílčí výhledy. Ten nejkrásnější však najdete na devítihranné vyhlídkové věži o průměru 24 metrů. První vyhlídkové patro se nachází ve výšce 37 metrů a návštěvníky na něj dovede točitá lávka. Na nejvyšší bod věže, položený ve výšce 40 metrů nad zemí, vede krátké schodiště. Věž má navíc 52 metrů dlouhý suchý tobogán, díky kterému se zapsala na seznam českých rekordů.


Stezku projektoval německý architekt Josef Stöger. Stavba stála přibližně 62 milionů korun a trvala celkem 60 dní. Slavnostní otevření Stezky proběhlo 20. července 2012, ale první turisté ji mohli navštívit už 10. července 2012. Slavnostního otevření se účastnil i prezident Václav Klaus.

 

Autor: Andrea Štyndlová