ToulejSe.cz
O
Hledat
CS
Jazyk

Menu

Rozhledna na Jarníku u Písku

Rádi byste si udělali výlet někam mimo město, ale zase ne příliš daleko? Na rozhlednu na Jarníku se dá pohodlně dojít pěšky přímo z Písku! Zpříjemněte si den a podnikněte romantickou procházku i vy!

Užitečné informace pro návštěvníky

Adresa: , Pisek
GPS: 49.30798200, 14.19248300
Rozhledna na Jarníku u Písku map

Rozhledna na Jarníku u Písku - zajímavosti

Železná rozhledna na Jarníku u Písku slouží současně jako vysílač mobilního operátora. Rozhledna je položena na kopci Jarník v nadmořské výšce 609 metrů, přibližně 4 km od Písku směrem na východ. Zpřístupněna byla roku 1997.

Celková výška rozhledny je 59,4 metry. Na vyhlídkovou plošinu, umístěnou ve výšce 34,6 metrů, vede celkem 182 schodů. Rozhledna poskytuje výhled na Středočeskou pahorkatinu, Choustník, Brdy, Novohradské hory, Písek, Šumavu a Českomoravskou vrchovinu.

Na rozhlednu se dá dojít pěšky z Písku po červené turistické značce. Tato cesta je dlouhá přibližně 4 km. Další cesta vede podél žluté turistické značky z Horních Novosedel a dlouhá je asi 2 km. Z obce Kluky vede cesta dlouhá asi 4 km po modré turistické značce.

Jedete-li sem autem, je nejjednodušší jet přes východní část Písku až na parkoviště U Vodáka, kde je možné si nechat automobil. Dál totiž platí zákaz vjezdu do Píseckých hor. Odtud pokračujte po modré nebo červené turistické značce. Obě jsou zhruba stejně dlouhé - přibližně 2 km.
Pro cyklisty je zřízena cyklotrasa č. 1017 od chaty Živec.

Během sezóny se na rozhlednu můžete dostat každý den. Od prosince do dubna je rozhledna otevřena jen o víkendech, ale v případě zájmu si lze v chatě Živec zapůjčit klíče od rozhledny.

O vybudování rozhledny na kopci Jarník se snažil již písecký oddíl Klubu českých turistů na počátku minulého století. Z jeho iniciativy byl také zřízen fond. Brzy byla v západní části města postavena jednoduchá dřevěná věžička, jejíž konstrukce však byla dosti chatrná, a tak byla brzy zase snesena. Dodnes se ale tomuto místu říká Na Rozhledně.

Později byla vystavěna jen dřevěná protipožární věž jednodušší konstrukce, umístěná na místě, kterému se říká Provazce. Stávala zde do konce 1. světové války.

Myšlenky na stavbu rozhledny nabyly na aktualitě až po roce 1989. Byla vypracována kalkulace rozhledny, která vyšla na 7,5 miliónů korun, což tehdy pro místní Klub českých turistů představovalo nedostupnou částku. Později se jako investor přidalo i město Písek a situaci definitivně vyřešila společnost Eurotel, která zde vystavěla téměř 60 metrů vysokou věž, která sloužila jako vysílač a zároveň jako rozhledna. Finančně se na stavbě podílela jednak společnost Eurotel, dále Rádio Prácheň a město Písek.

Se stavbou se započalo na jaře 1997 a dokončena byla v říjnu ještě téhož roku. Oficiálně byla rozhledna turistům zpřístupněna 9. října 1997.

V roce 2007 se vyhlídkový ochoz rozhledny dočkal popisných směrovek, označující viditelné objekty.

 

Autor: Andrea Štyndlová