ToulejSe.cz
O
Hledat
CS
Jazyk

Menu

Rozhledna Velký Kamýk u Písku

Projeli jste už velkou část hradů a zámků jižních Čech, rádi byste vyrazili někam do přírody, ale netušíte, kam by to mělo být? Vyrazte na kopec Velký Kamík, nacházející se jen kousek za městem Písek a nechte se příjemně překvapit!

Užitečné informace pro návštěvníky

Adresa: Velké Nepodřice 20, Dobev
GPS: 49.31363190, 14.06640170
Rozhledna Velký Kamýk u Písku map

Rozhledna Velký Kamýk u Písku - zajímavosti

Železná rozhledna Velký Kamýk u Písku slouží zároveň jako vysílač moderního operátora. Kopec Velký Kamýk leží nad Velkými Nepodařicemi v nadmořské výšce 515 metrů, přibližně 8 km na západ od Písku.

Rozhledna o celkové výšce 65 metrů byla turistům oficiálně zpřístupněna v roce 2006. Její vyhlídková plošina se nachází ve výšce 31 metrů nad zemí a otvírá se z ní pohled na Písek, Brdy, Šumavu, Písecké hory, Temelín a další. Západní strana je bohužel zacloněna lesním porostem.

Pokud jedete k rozhledně z Písku, dojeďte až do Velkých Nepodařic, nacházejících se asi 7 km za Pískem. Auto můžete zapakovat na konci vesnice a dál jít pěšky k rozhledně asi půl kilometru. Řídit se můžete červenou turistickou značkou. Autem se dá zajet přímo až pod rozhlednu.

Rozhledna je volně přístupná a otevřená denně bez omezení.

Rozhledna na Velkém Kamýku je vyhlídkovou věží typizované konstrukce, umístěná těsně pod vrcholem kopce.
Se stavbou vysílače začala roku 2002 společnost T-Mobile. Tehdejší Obecní úřad v Písku si stanovil podmínku, že věž musí být zároveň uzpůsobena funkci rozhledny. Dodavatelem stavby se stala společnost EXCON a.s., autorem projektu Ing. Vladimír Janata. Náklady na stavbu 72-tunové věže se tehdy vyšplhaly na 9 milionů korun.
Oficiální otevření věže proběhlo dne 23. března 2002, ale bohužel neproběhla dohoda s dodavatelem, a proto se následně věž opět coby rozhledna uzavřela a byla hlídána bezpečnostní agenturou.

Opět byla věž turistům zpřístupněna až od poloviny roku 2006.

Konstrukce rozhledny na Velkém Kamýku je skutečně originální, za což si získala Čestné uznání od České společnosti pro ocelové konstrukce v soutěži o Nejlepší realizovanou stavbu s ocelovou konstrukcí v České republice a na Slovensku v období 2000-2003 v kategorii Mosty, věže a stožáry.

 

Autor: Andrea Štyndlová