ToulejSe.cz
O
Hledat
CS
Jazyk

Menu

Boubínská rozhledna

Boubínská rozhledna má svým návštěvníkům opravdu co nabídnout! Její návštěvu můžete spojit s romantickou procházkou a výhled, jaký se vám přímo z věže naskytne, vás naprosto okouzlí!

Užitečné informace pro návštěvníky

Adresa: , Buk
GPS: 48.99131400, 13.81737300
Boubínská rozhledna map

Boubínská rozhledna - zajímavosti

Dřevěná rozhledna, stojící na vrcholu šumavské hory Boubín, se nachází přibližně 20 km od Prachatic směrem na západ, v nadmořské výšce 1362 metrů. Oficiálně byla pro turisty otevřena 3. června roku 2005.

Na vyhlídkovou plošinu, nacházející se ve výšce 21 metrů, vede 109 schodů. Po jejich zdolání budete moci z ptačí perspektivy spatřit Boubínský hřbet, Vimperk, Prachatice a pokud vám počasí bude opravdu nakloněno, uvidíte i Alpy, Velký Javor, Temelín nebo Hlubokou nad Vltavou. Po obvodu vyhlídkové plošiny jsou umístěny informační tabule, popisující všechny hlavní viditelné body a usnadňující vaši orientaci.

Nejsnazší přístup pěšky vede k rozhledně z Kubovy Hutě po modré turistické značce. Tato cesta je dlouhá asi 4,5 km. Další možností je vyrazit ze Včelné pod Boubínem, ovšem tato cesta je asi o 2 km delší. Jít se dá i Pravětína po červené turistické značce, a to 8,5 km až k rozhledně. Modrá turistická značka vás k rozhledně dovede i ze Zátoně.

Rozhledna je volně přístupná a otevřená denně bez omezení.

Boubín, na kterém rozhledna stojí, byl dříve nazýván také Boubův vrch nebo Búbův vrch. Patří mezi nejvyšší a také nejznámější vrcholky Šumavy, a to především díky Boubínskému pralesu, přírodní rezervaci. Turistická rozhledna zde stojí od roku 2005.


Boubín dříve sloužil geodetům. Najdete zde chráněný trigonometrický bod a stávaly zde také alespoň dvě triangulační věže. Po zániku té poslední, v 60.letech, zde byla zřízena vojenská pozorovatelna, která zároveň sloužila i jako rozhledna, a to až do roku 1976.


Současná rozhledna vždy mezi svými příznivci a odpůrci vyvolávala spory. Proti stavbě se vyslovil např. Okrašlovací spolek Zdislavska, Spolek na ochranu šumavské přírody a další. Kvůli stavbě byla dokonce podána stížnost k Evropské komisi.


Nápad postavit na Boubíně rozhlednu vzešel z hlav zástupců jedenácti obcí, sdružených v mikroregionu Horní Vltava - Boubínsko. Hlavním cílem mělo být přilákání více turistů do těchto krajin.


Současná rozhledna se stavěla od července do listopadu roku 2004. Na vrchol kopce se postupně dopravilo 60 tun materiálu. Jelikož se zde nesměla používat stavební technika, vše probíhalo za pomoci ruční mechanizace, lanovkou nebo pomocí koní.


Vyhlídková plošina Boubínské rozhledny není zastřešená, je postavena z impregnované kulatiny, které jsou ukotveny ve čtyřech patkách ze železobetonu.


Roku 2007 byl konec výstupové cesty upraven do podoby dřevěného chodníku se zábradlím.

 

Autor: Andrea Štyndlová