ToulejSe.cz
O
Hledat
CS
Jazyk

Menu

Klostermannova rozhledna na Javorníku u Stachů

Nechte se i vy okouzlit pohledem na vrcholky Šumavy přímo z ptačí perspektivy a navštivte Klostermannovu rozhlednu! Výletem na ni rozhodně nebudete zklamaní!

Užitečné informace pro návštěvníky

Adresa: , Vacov
GPS: 49.13822400, 13.65350100
Klostermannova rozhledna na Javorníku u Stachů map

Klostermannova rozhledna na Javorníku u Stachů - zajímavosti

Klostermannova rozhledna, nacházející se na kopci Javorník nad osadou, nesoucí stejné jméno, byla oficiálně zpřístupněna už roku 1938. Toto místo se nachází asi 40 km od Prachatic směrem na severozápad v nadmořské výšce 1066 metrů.

Celková výška Klostermannovy rozhledny je 39,6 metrů. Na vyhlídkovou plošinu ve výšce 32 metrů vede 201 schodů a naskýtá se z ní kruhový výhled na Strakonicko, Horažďovicko, Šumavu. Pokud vám počasí opravdu přeje, vidět jsou prý i Alpy. S orientací vám pomohou mapy, popisující viditelné body, umístěné přímo u vyhlídkových oken.

Z osady Javorník, části obce Vacov, je cesta na rozhlednu snadná. Auto můžete zaparkovat u místního penzionu Na Podlesí a odtud pak po zelené nebo modré turistické značce jít pěšky asi 1 km až k rozhledně.

Javorník je nejvyšším vrcholem Ždánovské vrchoviny a Klostermannova rozhledna na něm stojí už od roku 1938. Je pojmenována po šumavském spisovateli Karlu Klostermannovi, který měl zdejší kraj velmi v oblibě, a který byl také údajně prvním, kdo se o stavbu rozhledny zasloužil. Dne 26. července 1914 měl být položen základní kámen ke stavbě rozhledny, ovšem tyto plány bohužel zhatila mobilizace.


Stavba se tedy kvůli těmto okolnostem přesunula až do poválečného období. Kašpersko horská skupina Národní jednoty pošumavské tehdy založila Výbor pro zbudování rozhledny. Finance na stavbu byly získány pomocí veřejné sbírky okolních obcí, jejichž názvy jsou vytesány nad vstupem rozhledny. Pozemek pro stavbu byl darem knížete Schwarzenberga, který také pro tuto příležitost poskytl 50% slevu na stavební dřevo. Silnice k rozhledně byla zřízena roku 1935. Dostatečné finance na stavbu rozhledny však byly shromážděny roku 1938.


Se stavbou se začalo 21. června 1938. Náklady na stavbu tehdy vyšly na 90 000,- korun. Rozhlednu vysokou 24 metrů tehdy stavělo osm zedníků a osm přidavačů. Rozhledna byla slavnostně otevřena už 28. srpna 1938.


Původním záměrem bylo postavit společně s rozhlednou i dřevěnou chatu, ala na její stavbu už bohužel nezbývaly finance. Místo ní byla nakonec u rozhledny zřízena pouze veranda s čekárnou.


Poté, co byly zabrány Sudety, byl Javorník nejvyšším vrcholem v Čechách. Později, ve válečných letech, sloužila jako protiletadlová pozorovatelna.


V 80. letech se technický stav rozhledny dosti zhoršoval. Navíc její výhled zakryl okolní porost stromů a plány na opravu překazila revoluce roku 1989. Roku 1997 už musela rozhledna být pro veřejnost uzavřena.


V roce 2001 byl založen nadační fond Karla Klostermanna, který společně s obcí Vacov usiloval o znovuobnovení výhledu ze zdejší rozhledny. Vykácením lesního porostu to však možné nebylo, jelikož zdejší stromy nebyly mýtné. Proto se tehdy vyskytly úvahy o celkovém navýšení rozhledny. Nástavba měla být vysoká 10 metrů a finanční odhad tohoto navýšení byl vypočítán na 1,6 milionů korun. Celý projekt však musel být odložen z důvodu zamítnutí dotací od nadačního fondu Phare.


Zlepšení situace naštěstí nastalo už rok po těchto událostech, v roce 2002. Tehdy společnost T-Mobile měla zájem o to, aby se na vrchol věže umístily jejich antény, a tak navýšení rozhledny přece jen proběhlo. Nástavba má podobu osmiboké stavby o výšce 14 metrů, takže celková výška rozhledny byla nyní 39,6 metrů. Přestavba se uskutečnila v září 2002 a 5. července 2003 byla už rozhledna slavnostně otevřena veřejnosti.

 

Autor: Andrea Štyndlová