ToulejSe.cz
O
Hledat
CS
Jazyk

Menu

Minaret v Lednici

Lákají vás orientální stavby, ale zároveň nechcete cestovat dál než za hranice jihomoravského kraje? Pak je pro vás lednický minaret tím pravým místem!

Užitečné informace pro návštěvníky

Adresa: , Lednice
GPS: 48.81422600, 16.81270500
Minaret v Lednici map

Minaret v Lednici - zajímavosti

Lednický Minaret je součástí Lednicko-Valtického areálu, nacházejícího se asi 2 km na sever od Lednice a přibližně 12 km od Břeclavi směrem na severozápad. Je položen v nadmořské výšce 175 metrů a byl vystaven na konci 18. a na počátku 19. století.

Jeho celková výška je 64,8 metrů. Na vyhlídkový ochoz vede 302 schodů a z výšky 55 metrů se vám naskytne výhled na celý lednicko-Valtický areál, Pálavu a Břeclavsko.

Přístup k minaretu je velmi snadný. Lednicko-Valtický areál je zapsán na seznam světového dědictví UNESCO, a tak i proto je cesta k této památce dobře značená. Z dálnice D2 stačí sjet na exitu 41 a jet přes Podivín do Lednice. Od lednického zámku se vydejte procházkovým okruhem k minaretu. Cesta k němu od zámku je dlouhá asi 1,5 km.

V dubnu a říjnu je minaret otevřený každý den kromě pondělí od 9 do 16 hodin. Od května do září se na minaret dostanete denně od 9 do 17 hodin mimo polední přestávku v době od 12 do 13 hodin.

K výstavbě Lednického minaretu došlo z iniciativy knížete Aloise I. Josefa z Liechtensteinu, který chtěl zvelebit lednický park. Za tímto účelem pověřil architekta Josefa Hardtmutha, který později také vynalezl tužku. Minaret byl vystaven v letech 1797-1802, čímž se z něj stává nejstarší stavba celého areálu a zároveň největší stavba svého druhu v neislámských zemích.

Se stavbou minaretu je spojena historka, že ji kníže na protest proti obci Lednice, která mu tehdy neprodala pozemek, který chtěl využít pro stavbu kostela.

Projekt lednického minaretu vypracoval architekt údajně přes noc. Samotné stavbě předcházela opatření kvůli bažinatému terénu. Obnášela vykopání základové jámy o sto padesáti sázích, do níž bylo naraženo 500 olšových a na špici okovaných pilotů s délkou 17 metrů. Jednotlivé piloty spojovalo 96 dubových roštů, na kterých pak teprve byla postavena základová kamenná deska, na ní sklepení a samotná stavba, rozdělená na mešitu a věž.

Osm sálů mešity zdobí arabesky, vytvořené pravděpodobně arabskými umělci. Přízemí je tvořeno dvanácti arkádami. Střecha je opatřena kopulí a věžičkou s pozlaceným půlměsícem.

Další pověst se traduje v souvislosti s lešením, které bylo ke stavbě minaretu vybudováno. Bylo velké a vřetenové a dělníci v něm neměli moc důvěru. Pro jejich přesvědčení vyjel prý desátník po lešení nahoru na koni.

Bažinatý terén, na kterém byl minaret vystavěn, dělá stavbě problémy dodnes. Kolísá zde kvůli němu hladina spodní vody, což narušuje statiku minaretu. Ve spodní části se např. objevily trhliny, a tak musel být minaret ve spodní části opatřen ocelovými výztuhami. Stavba se postupně opravuje od roku 2005. Roku 2007 se uskutečnila generální oprava stavby.

Roku 2011 získal Lednický minaret ocenění nejkrásnější rozhledna Jihomoravského kraje v rámci internetového portálu iDnes, ve kterém hlasují sami čtenáři.

 

Autor: Andrea Štyndlová