ToulejSe.cz
O
Hledat
CS
Jazyk

Menu

Rozhledna Hustopeče

Vydejte se za poznáváním Pálavy a koutů jižní Moravy trochu netradičním způsobem a navštivte rozhlednu Hustopeče! Mimo ni budete moci spatřit i zdejší raritu, mandloňové sady!

Užitečné informace pro návštěvníky

Adresa: Havlíčkova, Hustopeče
GPS: 48.95264400, 16.74238400
Rozhledna Hustopeče map

Rozhledna Hustopeče - zajímavosti

Dřevěná rozhledna se nachází na mandloňovém sadu, úpatí Hustopečského starého vrchu, přibližně 1 km od Hustopečí směrem na sever a asi 30 km od Břeclavi směrem na severozápad.

Rozhledna je položena v nadmořské výšce 300 metrů a její celková výška je 17,4 metry. Na vyhlídkovou plošinu se dostanete po zdolání 63 schodů. Z výšky 12,6 metrů nad zemí je krásný výhled na Hustopeče, Pálavu nebo nádrž Nové Mlýny.

Od hřbitova v Hustopečích se k rozhledně dostanete snadno po značené turistické cestě. Rozhledna je volně přístupná a otevřená denně bez omezení.

Stavba rozhledny na mandloňovém vrchu nad městem Hustopeče se neobešla bez potíží a trvala vlastně několik let. Roku 2008 byli místní radnicí osloveni vybraní architekti a poté bylo hledáno ideální místo pro stavbu samotnou. Jako optimální připadalo v úvahu návrší s mandloňovým sadem nad hřbitovem u Hustopečí. Od města by se tak rozhledna nacházela asi 1 km směrem na severovýchod. Současně byl mikroregionem Hustopečsko připravován projekt s názvem Mandloňovou stezkou na rozhlednu, která měla zahrnovat i naučnou stezku a rozhlednu.


Rozhledna má půdorys tvaru čtverce o straně 7,6 metrů. Má celkem tři podlaží a spirálovité schodiště o průměru 2 metry. Rozhledna je krytá. Celkové náklady se vyšplhaly na přibližně 1,9 milionů korun a její stavbu prováděla společnost Teplotechna Ostrava a.s.


Se stavbou rozhledny se začalo v říjnu roku 2011 a na jaře roku 2012 byla již dostavena a slavnostně otevřena 31. března 2012 v rámci oslav mandloní a vína.


Mimo turistickou rozhlednu se v tomto kraji vyskytuje ještě jedna zajímavost. Je jím mandloňový sad o rozloze asi 4 ha, který je jediný ve střední Evropě. Mandlovníky v této oblasti byly původně vysázeny pro účely čokoládovny Zora někdy v 50. letech minulého století. V 80. letech už bylo pěstování mandlí podstatně omezeno a sady následně spíše osiřely. Hustopečská radnice jevila o získání sadu zájem celých dvanáct let, než jich část získala do vlastnictví roku 2004 a další část pak roku 2008 odkoupila od společnosti Nestlé.

 

Autor: Andrea Štyndlová