ToulejSe.cz
O
Hledat
CS
Jazyk

Menu

Rozhledna na Hlínském kopci u Ivančic

Rádi byste si vyjeli na výlet někam za Brno, ale nemáte tušení kam? Vyzkoušejte rozhlednu na Hlínském kopci a budete příjemně překvapeni!

Rozhledna na Hlínském kopci u Ivančic Rozhledna na Hlínském kopci u Ivančic Rozhledna na Hlínském kopci u Ivančic Rozhledna na Hlínském kopci u Ivančic Rozhledna na Hlínském kopci u Ivančic Rozhledna na Hlínském kopci u Ivančic

Užitečné informace pro návštěvníky

Adresa: Výhon 321/2, Ořechov
GPS: 49.11737600, 16.42609400
Rozhledna na Hlínském kopci u Ivančic map

Rozhledna na Hlínském kopci u Ivančic - zajímavosti

Hlínský kopec nabízí již od roku 2007 turistickou atrakci - dřevěnou rozhlednu. Najdete ji na severozápadním okraji kopce Hlína, přibližně 20 km od Brna směrem na jihozápad.

Rozhledna byla oficiálně zpřístupněna 29. dubna 2007 a výstavba probíhala od května 2005 do srpna 2006. Je umístěna v nadmořské výšce 450 metrů a její celková výška je 22 metry.

Na vyhlídkovou plošinu vás dovede 96 schodů. Z výšky 19 metrů nad zemí uvidíte např. Pálavské vrchy, Dukovany, a pokud vám počasí bude nakloněno a viditelnost bude dobrá, uvidíte i Totes Gebirge a Schneeberg v Alpách.

Na rozhlednu se nejsnadněji dostanete z obce Hlína. Stojí totiž hned za obcí směrem vlevo, vedle silnice na Neslovice.
Pokud půjdete z Ivančic, vede přímo sem modrá turistická značka. K rozhledně se též můžete dostat po cyklostezce č. 5171.

Od dubna do října je rozhledna otevřena o víkendech a svátcích od 10 do 17 hodin. Od listopadu do března je otevřeno pouze v neděli od 13 do 15 hodin. Jestliže je škaredé počasí, rozhledna je uzavřena. Pokud plánujete návštěvu rozhledny ve skupině více jak deseti osob mimo otevírací dobu, je možné si předem domluvit termín na telefonním čísle 777 805 820.

Historie rozhleden, stojících na Hlínském kopci sahá až do roku 1910, kdy zde byla postavena první, vybudovaná z iniciativy ivančického turistického spolku. Rozhledna byla postavena už za dva měsíce, měřila 17 metrů a konstrukčně se jednalo o trámovou věž na kamenné podezdívce. Nedaleko ní stávalo i občerstvení, kde se turisté mohli osvěžit. Stav rozhledny se však postupem času zhoršoval a úplný konec nastal roku 1938, kdy byla zbořena a jako stavební materiál prodána v dražbě.


Už o rok později se ale turisté dočkali nové vyhlídkové věže. Nedaleko stojící triangulační věž byla totiž navýšena, a tak sloužila nejen k zeměměřičským, ale i turistickým účelům. Zbořena byla roku 1944.


Výstavba současné rozhledny nebyla příliš snadná a provázely ji mnohdy nemalé komplikace. Roku 2001 se Klub českých turistů, Obec Hlína a představitelé Ivančic dohodli na výstavbě nové rozhledny. Finance na její stavbu se získaly ze sponzorských darů, rozpočtu jednotlivých obcí a veřejných sbírek. Základní kámen ke stavbě nové rozhledny byl položen 27. května 2001.


Bohužel pak následovaly jisté průtahy mezi Ivančicemi a Hlínou, takže stavba byla nakonec odložena až na rok 2005. Situaci tehdy pomohla rozuzlit společnost Self Ivančice, která na věž měla umístit svoje vysílače a stavební firma IVYSO. Roku 2005 byl postaven betonový podstavec a o rok později se postavila i dřevěná část rozhledny. Kolaudace se uskutečnila 27. března 2007 a slavnostní otevření pak 29. dubna téhož roku.


Na místě původní věže však nynější rozhledna nestojí. Stojí ale jen o kousek dál.


Rozhledna byla pojmenována po Vladimíru Menšíkovi, rodákovi z Ivančic, který na toto místo rád chodíval na procházky.

 

Autor: Andrea Štyndlová