ToulejSe.cz
O
Hledat
CS
Jazyk

Menu

Bismarckova rozhledna na Háji u Aše

Rádi byste někam na výlet, máte rádi historii, ale přitom vás nelákají hrady ani zámky? Vynikajícím tipem na výlet je Bismarckova rozhledna na Háji u města Aš. Nejen, že na vás dýchne kus historie, kterou je rozhledna opředena, ale naskytne se vám z ní i krásný pohled na okolí.

Užitečné informace pro návštěvníky

Adresa: Na Háji 932, Aš
GPS: 50.23374200, 12.20183700
Bismarckova rozhledna na Háji u Aše map

Bismarckova rozhledna na Háji u Aše - zajímavosti

Bismarckova rozhledna se nachází na vrchu Háj, přibližně 2,5 km od Aše směrem na sever a asi 25 km od Chebu směrem na severozápad. Byla vystavěna v letech 1902/1903 a slavnostně otevřena byla 19. června 1904.

Rozhledna se nachází v nadmořské výšce 758 metrů a její celková výška je 34 metry. K vyhlídkové plošině ve výšce 25 metrů vás dovede 122 schodů. Z rozhledny budete mít krásný výhled na Krušné hory, Domovské vrchy, Český a Slavkovský les a město Aš.

Na rozhlednu se snadno dostanete přímo z centra města Aš po modré turistické značce. Tato cesta vede směrem na sever a je dlouhá asi 2,5 km. Jedná se o klasickou asfaltku, takže se po ní na rozhlednu dostanete i autem.

Rozhlednu můžete od dubna do konce října navštívit každý den v době od 9 do 17 hod. Během letních měsíců je otevřeno až do 19 hodin. Od listopadu do března je rozhledna pro veřejnost zavřena.

Bismarckova rozhledna se nachází na pohoří Smrčina, konkrétně na jeho nejvyšší české části, na vrchu Háj. Mimo to se tato rozhledna pyšní titulem nejzápadněji položené vyhlídkové věže v České republice.


Roku 1861 byly městem Aš odkoupeny pozemky potřebné ke stavbě rozhledny na vrchu Háj. Jejich cílem bylo vybudování odpočinkové zóny, přičemž první zmínky a záměru vybudovat zde také rozhlednu se vyskytují až v souvislosti s rokem 1874, kdy byl kvůli tomu založen i fond. Bohužel finance na stavbu stále nepostačovaly a nebyly dostatečné ani po dvaceti letech.


Obrat k lepšímu nastal až v roce 1895, kdy se konaly oslavy 80. narozenin Otto von Bismarcka. Výbor pro výstavbu rozhledny požádal a podpořil místní občany, aby na stavbu rozhledny přispívali finančními dary. Po nastřádání dostatečného množství peněz byl vyhotoven projekt Wilhelmem Kreisem a se stavbou se mohlo začít.


Rozhledna měla nést jméno německého kancléře Otto von Bismarcka.
Se stavbou se začalo na podzim roku 1902. Hrubá stavba byla hotova v říjnu následujícího roku, ovšem stavba věže byla trochu odložena z důvodu nutnosti odlehčení klenby. Jako stavební materiál byly použity žulové kvádry, v menší míře pak cihly a samozřejmě vápno a cement a další. První návštěvníci věž navštívili 25. prosince 1903 po zaplacení vstupného ve výši 10 haléřů. Oficiální otevření rozhledny proběhlo 19. června 1904.


Rozhledna se od počátku svého vzniku těšila mimořádné oblibě. Dokonce se říkalo, že kdo nebyl na Háji, nebyl na Ašsku. Tradovalo se dokonce, že kdo denně vystoupí na Háj, dožije se devadesáti let.


V roce 1913 byla rozhledna opatřena bronzovým reliéfem Otto von Bismarcka, zhotoveným sochařem Albrechtem Geroldem. Po druhé světové válce byl však z rozhledny zase odstraněn.


Roku 2004, u příležitosti oslavy stého výročí rozhledny, byl vykácen okolní stromový porost a tím zkvalitněn  výhled z rozhledny.


Roku 2009 byla vyspravena cesta k rozhledně a zároveň se začal pod Hájem budovat sportovní areál.


Současným majitelem rozhledny je město Aš.

 

Autor: Andrea Štyndlová