ToulejSe.cz
O
Hledat
CS
Jazyk

Menu

Goethova rozhledna v Karlových Varech

Nechte se zlákat krásným výhledem na Krušné hory či Slavkovský les a navštivte Goethovu rozhlednu! Nachází se poblíž Karlových Varů, takže rozhodně nebudete mít problém ji najít.

Užitečné informace pro návštěvníky

Adresa: Goethova vyhlídka 244/2, Karlovy Vary
GPS: 50.22433900, 12.90335300
Goethova rozhledna v Karlových Varech map

Goethova rozhledna v Karlových Varech - zajímavosti

Cihlová rozhledna se nachází na Výšině věčného mládí přibližně 2 km od Karlových Varů směrem na východ. Je položena v nadmořské výšce 638 metrů a její celková výška je 42 metrů. Byla vystavěna v letech 1889-1889 a oficiálně otevřena 21. července 1889.

Vyhlídková plošina se nachází ve výšce asi 34 metry a vede k ní 165 schodů. Po jejich zdolání se vám otevře kouzelný výhled na Krušné hory, Slavkovský les a Domovské hory.

Ke Goethově rozhledně vás dovede žlutá turistická značka od zastávky MHD s číslem 8 v Hůrkách. Cesta vám odtud k rozhledně potrvá přibližně 30 minut.


Dále je možné se k rozhledně dostat ze Hřbitovní ulice přes vrch Tři kříže kolem Otova vrchu. Tato cesta vám zabere asi dvě hodinky chůze a je dlouhá asi 5-6 km.


Pokud si na rozhlednu zamíříte autem, dostanete se na ni ze silnice z Karlových Varů na Prahu. Stačí odbočit do osady Hůrky a dál ke grandhotelu Pupp k zastávce MHD v Hůrkách. Dál už ale musíte pěšky, protože pak už platí zákaz vjezdu. Cesta pěšky k rozhledně je dlouhá asi 1 km a vede po asfaltce.

V současné době je rozhledna pro veřejnost zavřená.

Goethova rozhledna je nejstarší rozhlednou na Karlovarsku. Byla otevřena už roku 1889 a má velmi honosný vzhled. Je položena na Výšině věčného mládí na východ od centra Karlových varů. Její původní název zněl Rozhledna korunní princezny Stefanie, ale po první světové válce se její název změnil na Stifterovu vyhlídku, po roce 1945 se jmenovala Stalinova rozhledna. Současný název dostala rozhledna v 60. letech minulého století. Pojmenována byla po Johanu Wolfgangovi von Goethe právě proto, že tento vrch byl oblíbeným místem jeho botanických vycházek.


Projekt rozhledny vypracovali vídeňští architekti Fellner a Helmer, kteří projektovali i jiné stavby v Karlových Varech. Rozhledna byla vystavěna v období let 1888-1889 a hotová byla za deset měsíců od zahájení stavby.


Celá stavba je cihlová a nese punc novogotického slohu. Rozhledna se již od svého vzniku těšila ohromné oblibě u turistů. Ještě před válkou uvažovali představitelé města o zřízení lanové dráhy, která by rozhlednu spojila s centem města, ovšem tyto plány bohužel zpřetrhala válka.


Během 90. let minulého století byl objekt uzavřen veřejnosti a postupem času chátral. Teprve až roku 2002 si objekt pronajal podnikatel František Gaspar, který stavbu obnovil a díky pokácení okolních stromů se také zlepšil výhled z věže. Rozhledna pak byla přístupná bohužel jenom dva roky.


Následující dva roky (od roku 2006) byl objekt opuštěn a nového nájemce získal až roku 2008. Byla jím společnost Gastro-Vimaya. Ta měla původně s objektem velké plány v podobě celkové rekonstrukce a zbudování mini-amfiteátru. Krátce nato však nájem vypověděla a v novém výběrovém řízení byl vybrán nájemce nový. Stala se jím společnost PP 89. Bohužel ani ta nezačala s provozem stavby. Roku 2011 se uvažovalo o tom, že by vyhlídku spravovala karlovarská hvězdárna.

 

Autor: Andrea Štyndlová