ToulejSe.cz
O
Hledat
CS
Jazyk

Menu

Rozhledna Diana v Karlových Varech

Z kterého místa můžete mít lázeňské město Karlovy Vary jako na dlani? Z pěkné kamenné rozhledny s doškovou střechou, nesoucí jméno Diana. Stojí na Výšině přátelství na západní straně města, v nadmořské výšce 547 m.n.m. Jejím projektantem byl karlovarský stavitel František Fousek. Příští rok rozhledna oslaví sté výročí od svého otevření, první návštěvníky přivítala 27.5. 1914.

Užitečné informace pro návštěvníky

Adresa: Vrch přátelství, Karlovy Vary
GPS: 50.21895750, 12.87226610
Rozhledna Diana v Karlových Varech map

Rozhledna Diana v Karlových Varech - zajímavosti

Ještě o dva roky dříve byla dokončena lanová dráha, která dodnes slouží svému účelu a každou čtvrt hodinu během dne vás vyveze až k rozhledně. Nástupní stanice Stará louka se nachází v Mariánské ulici, jen kousek od Grandhotelu Pupp. Lanová dráha, s jednou mezistanicí Jelení skok, překoná na své cestě převýšení 167 m. K rozhledně vede také několik lázeňských stezek různé náročnosti. Jejich přehled najdete na mapě informační tabule na Vřídelní kolonádě. Jsou značeny rozdílnými barvami podle obtížnosti a délky, každý si tak může vybrat dle svých možností. Stezky jsou pravidelně upravované a vhodné také pro cyklisty.

Na vrcholku kopce vás potom čeká výstup po 150 schodech na vyhlídkový ochoz. I tady ale myslel stavitel na ty, kteří nemohou nebo nechtějí zdolávat tyto schody, a je tu tedy k dispozici i výtah. Dřevěný ochoz se nachází ve výšce 35 m a rozhled je z něj opravdu krásný. Vidět jsou Karlovy Vary a to hlavně jejich lázeňská část, údolí řek Ohře a Teplá, v dálce pak vrcholy Krušných hor, Doupovských hor či Slavkovský les.

Zároveň s rozhlednou byla zbudována i lesní restaurace Diana, kde se můžete občerstvit. I ta je prací Františka Fouska, který ji koncipoval jako loveckou chatu s jedním hlavním a dvěma vedlejšími sály. V hlavním sále se nachází velký krb, který v chladném období dokresluje příjemnou romantickou atmosféru tohoto místa. V letních měsících zase slouží hostům i venkovní terasa.

Vstup na rozhlednu je zdarma a zájemci ji mohou navštívit po celý rok kromě ledna, kdy je mimo provoz.