ToulejSe.cz
O
Hledat
CS
Jazyk

Menu

Rozhledna Pajndl na Tisovském vrchu u Nejdku

Nechte se i vy okouzlit krásným výhledem z této historické rozhledny!

Užitečné informace pro návštěvníky

Adresa: Pajndlstrasse 1, Nejdek-Tisová
GPS: 50.34645200, 12.74087800
Rozhledna Pajndl na Tisovském vrchu u Nejdku map

Rozhledna Pajndl na Tisovském vrchu u Nejdku - zajímavosti

Kamenná rozhledna Pajndl se nachází na Tisovském vrchu, přibližně 3 km od Nejdku směrem na severovýchod a asi 25 km od Karlových Varů směrem na severozápad. Byla vystavěna v letech 1895-1897 a je položena v nadmořské výšce 977 metrů.

Celková výška rozhledny je 24 metrů a vyhlídková plošina je položena ve výšce 18 metrů nad zemí. Vede k ní 114 schodů a naskýtá se odtud krásný kruhový výhled na Slavkovský les, Krušné hory, Domovské hory a je-li počasí příznivé, pak i Šumava.

Rozhledna je otevřena denně a přístupná bez omezení.

Dostanete se k ní poměrně snadno např. z Nejdku, odkud vede zelená turistická značka až na rozcestí pod Tisovský vrch.


Další možností je jít po žluté turistické značce, spojující obec Nové Hamry a železniční stanici Nové Hamry.
Jinou možnost nabízí modrá a žlutá turistická značka, vedoucí od železniční stanice v Nejdku do Tisové. Tato cesta je dlouhá asi 1,5 km.

Název Pajndl pochází z německého slova Peindelberg, označující oplocenou louku. Tisovský vrch je zalesněný a jeho celková výška je 977 metrů. Masivní kamenná rozhledna zde byla vystavěna v letech 1895-1897 Krušnohorským spolkem z Nejdku. Rozhledna stojí na desetimetrovém žulovém skalisku. Stejný materiál byl použit také pro její vyzdění. Se stavbou rozhledny se začalo roku 1895 a oficiálně byla otevřena 1. září 1897.


Půdorys rozhledny má tvar čtverce o délce strany 5 metrů. Zdi jsou silné až 1,3 metry a celková výška rozhledny je 24 metrů.


V roce 1908 se zde začala stavět také chata, která však během druhé světové války zanikla. O rozhlednu po dlouhá léta nikdo nepečoval, a tak postupem doby značně chátrala. O její obnovu se v letech 1986-87 zasloužil MěNV Nejdek. Rozhledna byla tehdy opatřena ocelovými pasy kvůli zpevnění.


Dalšími úpravami prošla rozhledna roku 1997 a o rok později k ní byl přistavěn přístřešek. Dalších oprav se rozhledna dočkala roku 2000.


Od roku 1993 se rozhledna dostala na seznam kulturních památek.

 

Autor: Andrea Štyndlová