ToulejSe.cz
O
Hledat
CS
Jazyk

Menu

Oslednice u Telče

Využijte výhodné polohy rozhledny Oslednice, která se nachází jen asi 2 km na východ od Telče! Jedná se o železnou rozhlednu, položenou v nadmořské výšce 557 metrů, přibližně 25 km na jihovýchod od Jihlavy.

Užitečné informace pro návštěvníky

Adresa: Na Oslednicích 299, Telč
GPS: 49.18505100, 15.46849900
Oslednice u Telče map

Oslednice u Telče - zajímavosti

Poprvé byla tato 34,45 metrů vysoká rozhledna zpřístupněna 25. března 2000. Má vyhlídkovou plošinu umístěnou ve výšce 31,2 metry, ke které vede celkem 176 schodů. Naskýtá se z ní krásný výhled na město Telč, na vrcholek Javořice, hrad Roštejn a je-li dobrá viditelnost, pak jsou prý vidět i Alpy.

K rozhledně můžete dojít přímo z náměstí po žluté turistické značce. Tato cesta je dlouhá asi 2 km. Také od zemědělského družstva sem vede asfaltová cesta, a to při odbočce vlevo ze silnice spojující Telč a Novou Říši.

V měsících duben, květen, září a říjen je rozhledna otevřena o víkendech v době od 10 do 16 hodin. O letních prázdninách se sem dostanete každý den kromě pondělí, a to v době od 10 do 17 hodin.

Historie rozhledny na vrcholku Oslednice sahá až do předminulého století, kdy zde z iniciativy Aloise Kulhánka, zdejšího profesora, vznikla 16 metrů vysoká rozhledna ze dřeva. Projekt tehdy vypracoval František Hulička. Alois Kulhánek byl pravděpodobně také jediným, kdo stavbu rozhledny financoval. Rozhledna byla postavena pravděpodobně roku 1898 a zanikla snad někdy za první republiky. Během tohoto období zde také byla vybudována triangulační věž, která byla přístupná turistům.


Stavbu nové rozhledny podnikla roku 1999 společnost Radiomobil. Železná konstrukce zde byla vybudována za účelem zkvalitnění signálu, přičemž měla sloužit též jako turistická rozhledna. Její slavnostní otevření se konalo 25. března 2000 a zúčastnilo se jej asi 800 návštěvníků. Provozovatelem rozhledny je Klub českých turistů.

 

Autor: Andrea Štyndlová