ToulejSe.cz
O
Hledat
CS
Jazyk

Menu

Pípalka na Křemešníku u Pelhřimova

Shlédněte na Českomoravskou vrchovinu z ptačí perspektivy a navštivte rozhlednu Pípalka na kopci Křemešník! Nachází se asi 5 km od Nového Rychnova směrem na severozápad a přibližně 15 km od Pelhřimova směrem na jihovýchod.

Užitečné informace pro návštěvníky

Adresa: Křemešník, Nový Rychnov
GPS: 49.40414200, 15.32436400
Pípalka na Křemešníku u Pelhřimova map

Pípalka na Křemešníku u Pelhřimova - zajímavosti

Tato železná rozhledna je položena v nadmořské výšce 765 metrů a její celková výška je 52 metry. Vyhlídková plošina je umístěná ve výšce 40 metrů a vede k ní celkem 205 schodů. Z vyhlídky je možné vidět většinu z Českomoravské vrchoviny, dále Jihlavské vrchy, Českou Kanadu, na západ je vidět Táborsko a Svídník, na severozápad se nachází Mladovožicko se Strážištěm. Dále uvidíte Posázaví, nádrž Želivku, Melechov, Hrad Lipnice a zříceninu hradu Orlík a další.

K parkovišti u turistické chaty vede asfaltová cesta, na kterou se lze dostat přímo ze silnice spojující Pelhřimov a Nový Rychnov. Před obcí Sázava na ni odbočte směrem doleva.

Rozhledna je otevřena o víkendech a svátcích v době od 10 do 17 hodin.

Věž Pípalka zde stojí od roku 1993. Má naprosto multifunkční využití, jelikož slouží turistům, armádě i telekomunikační společnosti. Věž podobné konstrukce můžete vidět i na Kozákově u Semil.


První věž zde stála od 20. let minulého století. Měřila 25 metrů, byla postavena ze dřeva a sloužila měřičským účelům. Jako rozhledna začala sloužit až od roku 1940, kdy byla převedena do správy města Pelhřimova. Protože však neodolala zdejším povětrnostním vlivům, byla po několika letech stržena. Během 60. let zde turisté chtěli postavit kopii rozhledny na Svatém kopečku u Olomouce, ale protože na Křemešníku tehdy bylo vojsko, realizace stavby neproběhla.


Po roce 1989 se o stavbu nové rozhledny zasazoval především Pavel Pípal, předseda pelhřimovské sekce Klubu českých turistů. Na místě, kde už dosluhoval 30 metrů vysoký vojenský stožár z oceli, se začala stavět nová věž se šestibokým půdorysem. Autorem projektu byl Vladimír Žák a realizátorem stavby firma Doces Pelhřimov a Ingmar Praha. Se stavbou se započalo roku 1992 a na podzim roku 1993 byla již zprovozněna. Slavnostní otevření turistům se konalo 3. června 1993.


Na vrcholu Křemešníku se nachází také barokní kostel Nejsvětější Trojice a kaple sv. Anny. Nedaleko byste našli též pramen a horský hotel Křemešník.

 

Autor: Andrea Štyndlová