ToulejSe.cz
O
Hledat
CS
Jazyk

Menu

Rozhledna Horní les u Víru

Chcete mít výhled na okolní krajinu takřka z ptačí perspektivy a nacházíte se zrovna někdo poblíž Žďáru nad Sázavou? Pokud si ještě navíc chcete zpříjemnit den pěknou procházkou, pak je rozhledna Horní les u Víru pro vás tím pravým tipem!

Užitečné informace pro návštěvníky

Adresa: , Rovečné
GPS: 49.59081400, 16.34113300
Rozhledna Horní les u Víru map

Rozhledna Horní les u Víru - zajímavosti

Tato železná rozhledna slouží současně jako vysílač mobilního operátora a nachází se na kopci horní les mezi obcemi Rovečné a Nyklovice, poblíž nádrže Vír a asi 35 km směrem na východ od Žďáru nad Sázavou.

Rozhledna je položena v nadmořské výšce 765 metrů a dosahuje celkové výšky 59 metrů. K vyhlídkové plošině, umístěné ve výšce 38 metrů, vede celkem 201 schodů. Z věže je krásný výhled na Svrateckou hornatinu, část Žďárských vrchů, Kralický Sněžník nebo Jeseníky.

Pěšky se k rozhledně dostanete buď z Nyklovic po modré turistické značce nebo z Rovečného po červené turistické značce.

Rozhledna je otevřena během turistické sezóny, tj. od dubna do konce října, a to každý den.

Tato ocelová konstrukce stojí na kopci Horní les už od roku 2001. Právě ten je nejvyšším vrcholem Svratecké hornatiny. Současná rozhledna však není jedinou stavbou, která na tomto místě stávala.


Roku 1918 v této lokalitě stála měřičská věž, sloužící také zároveň jako rozhledna. Již od roku 1824 zde byl také trigonometrický bod. Po roce 1936 byl na Horním lese postaven též trigonometrický stožár o výšce 21 metrů. Ten byl ale z důvodu špatného stavu zbořen roku 1954. V letech 1968-69 zde byla postavena poslední dřevěná věž o výšce 38 metrů. Kvůli námraze se ale v roce 1974 ulomila část konstrukce a torzo věže bylo odstraněno v roce 2000.


Investorem současné věže se stala společnost Eurotel Praha, avšak obec Rovečné dala společnosti podmínku, že na věži musí být zbudován také vyhlídkový ochoz.


Nová rozhledna byla turistům oficiálně otevřena dne 19. dubna 2002.

 

Autor: Andrea Štyndlová