ToulejSe.cz
O
Hledat
CS
Jazyk

Menu

Hořický Chlum u Hořic

Rádi byste se podívali na svět pěkně z výšky a k tomu i podnikli příjemnou vycházku? Nacházíte-li se navíc poblíž Hořic, pak určitě zavítejte na Hořický chlum a navštivte zdejší rozhlednu!

Užitečné informace pro návštěvníky

Adresa: U Křížku, Hořice
GPS: 50.38004600, 15.62483600
Hořický Chlum u Hořic map

Hořický Chlum u Hořic - zajímavosti

Tato železná rozhledna slouží současně jako vysílač mobilního operátora. Nachází se na Hořickém chlumu, přibližně 2 km od Hořic v Podkrkonoší ve směru na sever. Rozhledna byla vystavěna roku 1998 a oficiálně otevřena veřejnosti o rok později. Nachází se v nadmořské výšce 410 metrů a její celková výška je 41,5 metrů.

K vyhlídkové plošině vás dovede 142 schodů a z výšky 27 metrů se vám naskytne kruhový výhled na Orlické hory, Krkonoše, Polabí, Jičínskou pahorkatinu a bude-li vám počasí nakloněno, dovolí vám spatřit i žižkovský vysílač v Praze.

Autem se na rozhlednu dostanete, pokud se z Hořic vydáte na Lázně Bělohrad. Stoupající kopec vás dovede až k lesu, u kterého je po levé straně odbočka na polní cestu. Dál už vás povede ukazatel přímo až k rozhledně, která je dobře vidět už z dálky.
Pěšky se k rozhledně dostanete přímo z centra Hořic po červené turistické značce. Cesta vede Karlovou a Škrétévou ulicí, kolem židovského hřbitova a po polní cestě. Tato cesta je dlouhá asi 2 km.
Pokud si chcete trochu zkrátit cestu, můžete se vydat po žluté turistické značce, vedoucí z Hořic.

V období od května do září je otevřeno o víkendech a svítcích mezi 9. a 18. hodinou. V říjnu je otevírací doba zkrácena o jednu hodinu. Pokud vám tato doba nevyhovuje, můžete se s místním Klubem českých turistů domluvit na jiné.

Zdejší rozhledna byla postavena roku 1998 pro účely společnosti Eurotel. V současné době tedy slouží jednak jako vysílač a zároveň jako turistická rozhledna. Rozhledna je opatřena dvěma schodišti. Jedno slouží pro výstup a druhé pro sestup. Oficiálně byla rozhledna zpřístupněna 30. května 1999.

V současné době je provozovatelem rozhledny místní Klub českých turistů. Rozhlednu podobné konstrukce byste našli např. na Andrlově chlumu poblíž Ústí nad Orlicí a nebo na Chlumu u Hradce Králové.

 

Autor: Andrea Štyndlová