ToulejSe.cz
O
Hledat
CS
Jazyk

Menu

Rozhledna Masarykova věž samostatnosti

Nad městem Hořice v Podkrkonoší v okrese Jičín se k nebi vypíná Masarykova věž samostatnosti. Je nepřehlédnutelnou dominantou, viditelnou už zdálky. Není to až tak proto, že by byla kdovíjak vysoká, ale stojí na kopci v nadmořské výšce 408 m. Dá se k ní dojet autem, nebo přijít po svých po červené turistické značce z náměstí. Cesta dlouho netrvá, ti rychlejší ji pokoří za čtvrt hodinky.

Rozhledna Masarykova věž samostatnosti Rozhledna Masarykova věž samostatnosti Rozhledna Masarykova věž samostatnosti Rozhledna Masarykova věž samostatnosti

Užitečné informace pro návštěvníky

Adresa: Cesta Legií 1370, Hořice
GPS: 50.37756500, 15.63879000
Rozhledna Masarykova věž samostatnosti map

Rozhledna Masarykova věž samostatnosti - zajímavosti

Základní kámen k věži, jejímž architektem byl František Blažek, byl položen roku 1926 za přítomnosti samotného prezidenta. Měla být připomínkou vzniku našeho státu a svou majestátností zdůrazňovat rodící se demokracii, jež měla velmi dobře našlápnuto k velkým zítřkům. Proto se zpočátku uvažovalo o tom, že by byla vysoká čtyřicet metrů. Jenže roku 1938 byly další kroky související se stavebními počiny pozastaveny. Blížící se válka přesunula pozornost lidí zcela jiným směrem. Památku dokonce potkala i potupná událost v podobě zakrytí vlasteneckých reliéfů, vytvořených Janem Vávrou a Karlem Lenhartem, a to nejen v době okupace, ale i v období komunistické nadvlády. Jako by tímto opatřením mohl snad národ zapomenout na svou minulost!

Součástí této rozhledny, spojené s muzeem obětí totalit uvnitř věže, je sousoší Legie za hranicemi od Františka Duchače – Vyskočila z 90. let minulého století. Stojí opodál a dotváří atmosféru místa, jež připomíná temnou stránku našich dějin. Zastavte se tu a vzpomeňte na ty, co usilovali o znovunabytí ztracené svobody v dobách boje s okupanty našeho území i našich citlivých duší v době tzv. socialismu.

 

Autor: Marcela Horká, Vlastimil Hloupý