ToulejSe.cz
O
Hledat
CS
Jazyk

Menu

Jiráskova chata na Dobrošově u Náchoda

Zavítejte na Jiráskovu chatu a vychutnejte si kouzelný pohled na oblast Náchodska či Krkonoše! Výlet sem můžete spojit s příjemnou procházkou.

Jiráskova chata na Dobrošově u Náchoda Jiráskova chata na Dobrošově u Náchoda Jiráskova chata na Dobrošově u Náchoda Jiráskova chata na Dobrošově u Náchoda Jiráskova chata na Dobrošově u Náchoda Jiráskova chata na Dobrošově u Náchoda Jiráskova chata na Dobrošově u Náchoda

Užitečné informace pro návštěvníky

Adresa: Dobrošov 71, Náchod
GPS: 50.40074700, 16.19091900
Jiráskova chata na Dobrošově u Náchoda map

Jiráskova chata na Dobrošově u Náchoda - zajímavosti

Jiráskova chata je položena v nadmořské výšce 622 metry a nachází se na návrší Dobrošov, přibližně půl kilometru od osady, nesoucí stejné jméno, a asi 6 km od Náchoda směrem na východ. Veřejnosti se poprvé oficiálně otevřela 1. prosince 1923.

Celková výška rozhledny je 24 metry a vyhlídková plošina je umístěna ve výšce 15 metrů nad zemí. Vyvede vás na ni celkem 98 schodů a naskytne se vám odtud krásný výhled na Rozkoš, Náchodsko, Hradecko, Krkonoše či Orlické hory.

Z Náchoda se k Jiráskově chatě dostanete snadno autem přes Lipí a Jizbice. Cesta vás dovede až na okraj Dobrošova, kde musíte odbočit vlevo směrem k turistické chatě. Pěšky se sem můžete vydat taktéž z Náchoda, a to po jedné z turisticky značených tras.

Otevírací doba rozhledny je uzpůsobena roční době:
 

Historie rozhledny v Dobrošově se začala psát již roku 1895, kdy zde byla Klubem českých turistů vybudována chata se zděnou věží o výšce 6 metrů. Její slavnostní otevření se konalo 28. října 1895.


V okolí chaty byla možnost provozovat zimní sporty, a tak se celý objekt tehdy těšil velké oblibě. Dokonce tak velké, že její kapacita již turistům nestačila. Z tohoto důvodu požádal Klub českých turistů Dušana Jurkoviče o zhotovení projektu k nové turistické chatě. Ten byl hotov roku 1912, ale protože ke stavbě nedošlo z důvodu válečných událostí, byla stavba realizována až roku 1921.

Základní kámen k rozhledně byl položen v červenci, a to u příležitosti Jiráskových slavností. Přímo v kameni je ukryt list, psaný Aloisem Jiráskem. Stavba byla dokončena v září roku 1923. Pro veřejnost byla oficiálně otevřena 1. prosince.

O rok později, v roce 1924, byla poblíž chaty postavena budova, poskytující další ubytovací místa, taktéž dle návrhu Dušana Jurkoviče. Roku 1929 byla k chatě přistavěna letní veranda, byl sem zaveden telefon a vodovod.

Od roku 1937 začala chata sloužit čs. armádě a pro veřejnost se znovu otevřela až po mnichovské dohodě.
V období po druhé světové válce objekt mnohokrát změnil majitele. Počátkem 90. let 20. století objekt zakoupil Okresní úřad v Náchodě, od nějž ho odkoupil Klub českých turistů. Stavba následně prošla rozsáhlou opravou a otevřena pak byla 14. září 2002.

 

Autor: Andrea Štyndlová