ToulejSe.cz
O
Hledat
CS
Jazyk

Menu

Rozhledna na Ruprechtickém Špičáku

Navštivte rozhlednu na Ruprechtickém Špičáku a užijte si kouzelný výhled na Broumovskou kotlinu pěkně z výšky!

Rozhledna na Ruprechtickém Špičáku Rozhledna na Ruprechtickém Špičáku Rozhledna na Ruprechtickém Špičáku Rozhledna na Ruprechtickém Špičáku Rozhledna na Ruprechtickém Špičáku Rozhledna na Ruprechtickém Špičáku Rozhledna na Ruprechtickém Špičáku Rozhledna na Ruprechtickém Špičáku Rozhledna na Ruprechtickém Špičáku Rozhledna na Ruprechtickém Špičáku

Užitečné informace pro návštěvníky

Adresa: , Meziměstí
GPS: 50.66107100, 16.28133200
Rozhledna na Ruprechtickém Špičáku map

Rozhledna na Ruprechtickém Špičáku - zajímavosti

Tato železná rozhledna, sloužící zároveň jako vysílač a nachází se na Ruprechtickém Špičáku, přibližně 6 km od Meziměstí směrem na severovýchod a 35 km od Náchoda směrem na sever. Je umístěna v nadmořské výšce 880 metrů a turistům byla oficiálně otevřena 1. září 2002.

Na vyhlídkovou plošinu vede celkem 100 schodů. Rozhledna má celkovou výšku 30 metrů a vyhlídkový ochoz je umístěn ve výšce 22 metry. Z vyhlídky se vám otevře krásný výhled na Broumovskou kotlinu, Broumovské stěny, na část Boru, Turnov nebo Orlické hory a další.

Přímo z Meziměstí se sem dostanete po cestě značené modrou turistickou značkou. Tato cesta je dlouhá asi 8 km. Žlutá turistická značka vás sem dovede z Ruprechtic. Obě tyto cesty mají poměrně vysoké převýšení.
Pokud sem jedete autem, je možné ho zaparkovat na odstavné ploše u Ruprechtic a odtud jít po žluté značce až k rozhledně.
Pokud budete chtít pokračovat v procházce, můžete se projít až do Janoviček, kam od rozhledny vede modrá turistická značka, a odkud se dá volně sestoupit do Broumova.

Rozhledna je volně přístupná a otevřená veřejnosti denně bez omezení. Ruprechtický Špičák je nejvyšší horou v náchodském okresu a zároveň i v Javořičských horách. Najdeme ho nedaleko hranic s Polskem.


Už od roku 1999 plánovala na tomto místě Lesní správa Broumov vybudování dřevěné rozhledny. Jak už to obvykle bývá, scházely k realizaci finance. Situace se trochu zlepšila ve chvíli, kdy společnost Český Mobil chtěla na tomto místě postavit svůj vysílač.


Nakonec tedy roku 2000 byla Špičáku budována kovová konstrukce o výšce 30 metrů, sloužící jako vysílač i jako rozhledna zároveň.
Rozhledna byla slavnostně otevřena 1. září 2002. Rozhlednu téměř stejné konstrukce byste našli poblíž města Králíky ve východních Čechách. Díky vykácení stromového porostu roku 2007 se zlepšil výhled nejen z rozhledny, ale i z cesty k ní vedoucí.


Autor: Andrea Štyndlová