ToulejSe.cz
O
Hledat
CS
Jazyk

Menu

Rozhledna Osičina u Vojenic

Nechte se i vy zlákat kouzelným výhledem, jaký se vám naskytne z ochozu rozhledny Osičina u Vojenic!

Rozhledna Osičina u Vojenic Rozhledna Osičina u Vojenic Rozhledna Osičina u Vojenic Rozhledna Osičina u Vojenic

Užitečné informace pro návštěvníky

Adresa: , Přepychy
GPS: 50.22422200, 16.12736000
Rozhledna Osičina u Vojenic map

Rozhledna Osičina u Vojenic - zajímavosti

Rozhledna Osičina u Vojenic, sloužící současně jako stožár mobilního operátora, byla veřejnosti oficiálně otevřena 25. června 2004. Je položena v nadmořské výšce 413 metrů nachází se na Osičině, návrší poblíž Vojenic, což je asi 8 km od Opočna směrem na jich a 15 km od Rychnova nad Kněžnou směrem na severozápad.

Rozhledna o celkové výšce 54 metry má vyhlídkovou plošinu umístěnou ve výšce 33 metry nad zemí a vede k ní celkem 165 schodů. Z věže se vám naskytne kouzelný výhled na Kralický Sněžník, Orlické hory, Železné hory, Krkonoše, Kunětickou horu, elektrárnu Opatovice nebo nádrž Rozkoš.

Rozhledna je pěkně vidět už z dálky a cesta k ní je poměrně snadná. Od Vojenic je vzdálená asi půl kilometru a můžete dojet autem přímo až k ní. Vydat se sem samozřejmě můžete i pěšky. Jednou z variant je vyjít z Opočna po žluté turistické značce, která vás dovede i do Ježkovic a Týniště nad Orlicí.

V období od dubna do konce října můžete rozhlednu navštívit o víkendech a svátcích  od 9 do 12 a od 13 do 18 hodin. Pokud vám tato doba nevyhovuje, je možné si domluvit jinou, a to např. na rozhledna.osicina@centrum.cz.

Mezi osadami Vojenice a Chornice se nachází kopec Osičina, na jehož plochém vrcholu je položena rozhledna. Výstavba rozhledny se uskutečnila během zimy roku 2002 jako součást telekomunikačního stožáru typizované konstrukce společnosti T-Mobile. Obec Voděrady před jeho výstavbou vznesla podmínku, že vysílač musí být opatřen vyhlídkovým ochozem, takže stavba bude sloužit turistům jako rozhledna. Slavnostní otevření rozhledny bylo stanoveno na den 25. června 2004.

 

Autor: Andrea Štyndlová