ToulejSe.cz
O
Hledat
CS
Jazyk

Menu

Rozhledna Vrbice

Zveme vás na rozhlednu Vrbice, která vám nabídne kouzelný výhled na její blízké i daleké okolí, které navíc skýtá množství tipů na výlety!

Užitečné informace pro návštěvníky

Adresa: , Vrbice
GPS: 50.09230400, 16.24681300
Rozhledna Vrbice map

Rozhledna Vrbice - zajímavosti

Rozhledna Vrbice má dřevěnou konstrukci, přičemž schodiště a zábradlí je železné. Nachází se na vršku kastel, asi půl kilometru od Vrbic směrem na severozápad a přibližně 12 km od Rychnova nad Kněžnou ve směru na jihozápad. Je položena v nadmořské výšce 445 metrů a oficiálně byla pro turisty otevřena 15. dubna 2006.

Rozhledna o celkové výšce 29 metrů má vyhlídkovou plošinu umístěnou ve výšce 25,5 metrů nad zemí. Vede na ni celkem 118 schodů a otevírá se z ní krásný výhled na celé Hradecko a Pardubicko s Kunětickou horou, dále na Orlické hory, Rychnov nad Kněžnou i Andrlův chlum a další.

Na rozhlednu se dostanete poměrně snadno. Leží u silnice mezi Suchou Rybnou a Vrbicí. Odbočit sem můžete např. ve Svídnici nebo Krchlebech. K rozhledně vede také červená turistická značka..

V měsících duben, květen, červen a září je rozhledna otevřena o víkendech a svátcích mezi 10. a 12. hodinou a pak mezi 13. a 17. hodinou. Během letních prázdnin je otevřeno každý den od 12 do 12 a od 13 do 17 hodin. Od května do září se každou sobotu, pokud je příznivé počasí, pořádají noční vyhlídky.

Rozhledna se ve Vrbicích nachází už od podzimu roku 2005. Je dřevěná a opatřená ocelovým schodištěm. Původně na vrchu Kastel stával kostel pocházející ze 13. století. V roce 1937 zde byla armádou postavena triangulační věž o výšce 37 metrů. Turistům nebyla přístupná, ale lidé tento zákaz většinou nerespektovali. Po válce už věž nebyla využívána,a  tak chátrala, až roku 1946 došlo k jejímu stržení.


Stavba nové rozhledny byla realizována na základě rozhodnutí zastupitelstva obce roku 2004. Projekt tehdy vypracoval Antonín Olšina. Rozhledna je opatřena dvěma vyhlídkovými plošinami, a to ve výšce 11 a 25,5 metrů.
Oficiálně se rozhledna Vrbice turistům otevřela dne 15. dubna 2006. Této akce se zúčastnilo víc jak tisíc lidí.

 

Autor: Andrea Štyndlová