ToulejSe.cz
O
Hledat
CS
Jazyk

Menu

Rozhledna na Černé hoře u Jánských lázní

Zveme vás na úpatí Černé hory, k návštěvě zdejší rozhledny! Vyjet si na ni můžete lanovkou a po zdolání několika desítek schodů vám bude odměnou kouzelný výhled!

Užitečné informace pro návštěvníky

Adresa: Černohorská 293, Janské Lázně
GPS: 50.64890200, 15.75199300
Rozhledna na Černé hoře u Jánských lázní map

Rozhledna na Černé hoře u Jánských lázní - zajímavosti

Tato železná rozhledna se nachází na Černé hoře poblíž Jánských lázní, přibližně 15 km od Trutnova směrem na severozápad. Poprvé byla turistům zpřístupněna 1. ledna 1998, je položena v nadmořské výšce 1260 metrů a její celková výška je bezmála 26 metrů.

Na vyhlídkovou plošinu vás vyvede celkem 106 schodů. Z výšky 21 metrů, ve které se vyhlídková plošina nachází, uvidíte např. Sněžku, Vraní horu, Králický Sněžník, Trosky, Orlické hory, Českomoravskou vrchovinu, Bezděz, Ralsko, Ještěd a další.

Bezesporu nejjednodušší cesta na rozhlednu je nechat se svést lanovkou. Od horní stanice lanovky je rozhledna vzdálena přibližně 100 metrů.

Během letních prázdnin je otevřeno od 10:15 do 16 hodin. Je-li hezké počasí, bývá otevírací doba prodloužena o hodinu. Mimo letní prázdniny se sem dostanete ve všední dny mezi 14:15 a 16:00. O víkendech je otevřeno od 10:15 do 16:00 hodin.

Rozhledna na Černé hoře u Jánských lázní je skutečným unikátem! Její konstrukci totiž tvoří bývalý sloup lanovky.
Historie rozhleden na tomto místě sahá až do 19. století. Roku 1896 zde byla postavena nízká dřevěná konstrukce. Velkému zájmu turistů však brzy přestala kapacitně stačit, a tak na jejím místě byla postavena deset metrů vysoká věž. Ta však musela být pro svůj špatný technický stav odstraněna. Stále zde tedy do 20. let 20. století.
Během následujících let na Černé hoře žádná rozhledna nebyla. Teprve až roku 1977 byl postaven televizní vysílač, viditelný už z velké dálky. Využíván byl však čistě jako vysílač, nikoli jako rozhledna.


Rozhledna byla na Černé hoře postavena až ke konci 90.let 20. století. Sdružení Panorama se tehdy zasloužila o úpravu stožáru č. 8, který byl součástí bývalé lanovky, postavené roku 1928. Nově měl sloužit jako rozhledna.
Na vyhlídkovou plošinu se dostanete po vystoupání 106 schodů v jednosměrném točivém schodišti. To je speciálně upravené i pro zimní provoz. O finanční zaštítění se postarala společnost Eurotel.


Nedaleko této rozhledny se nachází Černohorské rašeliniště s dřevěnou věží, kam se odtud dostanete, půjdete-li asi 2 km ve směru na Pec pod Sněžkou.

 

Autor: Andrea Štyndlová