ToulejSe.cz
O
Hledat
CS
Jazyk

Menu

Rozhledna Žaltman v Jestřábích horách

Navštivte nejvyšší vrchol Jestřábích hor! Z rozhledny Žaltman se vám otevře nádherný panoramatický výhled a navíc cesta sem skýtá příjemnou procházku!

Rozhledna Žaltman v Jestřábích horách Rozhledna Žaltman v Jestřábích horách Rozhledna Žaltman v Jestřábích horách Rozhledna Žaltman v Jestřábích horách Rozhledna Žaltman v Jestřábích horách Rozhledna Žaltman v Jestřábích horách Rozhledna Žaltman v Jestřábích horách

Užitečné informace pro návštěvníky

Adresa: , Malé Svatoňovice
GPS: 50.55258500, 16.05209500
Rozhledna Žaltman v Jestřábích horách map

Rozhledna Žaltman v Jestřábích horách - zajímavosti

Železná rozhledna se nachází na v Jestřábích horách v nadmořské výšce 741 metrů. Její celková výška je 12 metrů a na vyhlídku vás dovede celkem 51 schodů. Oficiálně byla turistům zpřístupněna 24. září 1967.

Z rozhledny je možné vidět panorama Krkonoš, Rýchory, Teplicko-adršpašské skály, Javoří a Soví hory, Trosky, Broumovské stěny, Orlické hory, Králický Sněžník a další.

K rozhledně se dostanete pěšky po jedné z turisticky značených cest. Jedna vede z Malých Svatoňovic a je značena modře, posléze zeleně. Tato cesta je dlouhá asi 4 km a má velké převýšení. Dá se vyjít také z Petříkovic, odkud je to k rozhledně asi 12 km. Z Radvanic se můžete vydat po modré a zelené turistické značce.

Rozhledna je volně přístupná a otevřená denně bez omezení.

Žaltman, nejvyšší vrchol Jestřábích hor, najdete asi 10 km od Trutnova směrem na východ. Rozhledna zde byla poprvé uvedena do provozu roku 1967.
Stavbu rozhledny na Žaltmanu však plánoval již Klub českých turistů v roce 1921, který dokonce kvůli tomu uspořádal veřejnou sbírku. Za dalších pět let bylo v plánu postavit zde i turistickou chatu společně s rozhlednou, ovšem ani jeden z plánů nebyl nikdy realizován.

U zrodu současné rozhledny stál TJ Sokol Malé Svatoňovice a Klub českých turistů. Práce se zcela zdarma ujal Josef Bernard, zámečník, který vedl i místní dobrovolníky. Dnes je rozhledna v péči Klubu českých turistů a zdejšího obecního úřadu.

 

Autor: Andrea Štyndlová