ToulejSe.cz
O
Hledat
CS
Jazyk

Menu

Rozhledna Žalý v Krkonoších

Nechte se zlákat pohledem vrcholky hor z výšky téměř sedmnácti metrů a zavítejte na rozhlednu Žalý! Zklamání vás určitě nečeká.

Užitečné informace pro návštěvníky

Adresa: Benecko 94, Benecko
GPS: 50.65842600, 15.57225800
Rozhledna Žalý v Krkonoších map

Rozhledna Žalý v Krkonoších - zajímavosti

Zdejší kamenná rozhledna zde stojí už od roku 1892. Najdete ji asi 5 km na severozápad od Vrchlabí a přibližně 35 km od Trutnova, také směrem na severozápad. Nachází se v nadmořské výšce 1019 metrů a její celková výška je 18 metrů.

Po zdolání 89 schodů se dostanete do výšky 16,5 metrů, odkud je krásný výhled na Kotel, Zlaté návrší s mohylou Hanče a Vrbaty, Medvědín, Sněžku a další. Dobrá viditelnost vám pravděpodobně dovolí spatřit i siluetu Ještědu, Bezdězu nebo Trosek.

Na Přední Žalý se dostanete snadno z Vrchlabí, a to po žluté turistické značce. Z Horních Míseček sem vede červená turistická značka po tzv. Bucharově cestě. Vyjít se dá též z Benecka po červené turistické značce.
Další možností je nechat se nahoru vyvézt lanovkou z Herlíkovic. Lanovka přepravuje i jízdní kola.

Rozhledna je otevřena každý den mezi 10. a 17. hodinou.

Historie zdejší rozhledny se začala psát roku 1836, kdy zde byla vystavěna konstrukce k vyměřování a signalizaci, která zároveň sloužila i jako rozhledna. Postupně však výhled začaly clonit vzrostlé stromy, a tak zde roku 1888 nechal Krkonošský spolek postavit 15ti metrovou železnou vyhlídku. Ta byla na vrcholku opatřena větrnou korouhví a ukazateli světových stran. Bohužel Krkonošský spolek nedostal povolení k jejímu provozu. Hrabě Harrach navíc stanovil podmínku, že za návštěvu rozhledny turisté nebudou muset platit. Byť spolek souhlasil, povolení od okresního hejtmanství v Jilemnici přesto nedostal. Svůj výrok zdůvodnil tak, že je konstrukce příliš slabá. Následně byla rozhledna zase rozebrána.


V roce 1890 na kopci vyrostla dřevěná restaurace a hned dva roky na to byla vedle ní vystavěna i čtyřboká rozhledna, nesoucí jméno císaře Františka Josefa I. Její slavnostní otevření se konalo 7. září 1892. Stavba však upadla v nemilost v řadách německého obyvatelstva, které zde rozpoutalo několik požárů restaurace, kterým roku 1900 také podlehla. Později byla obnovena a sloužila až do roku 1943.


Rozhledna prošla velkou rekonstrukcí až v 90. letech 20. století. Krátce nato byla opatřena anténami, což podstatně hyzdilo její vzhled.


Roku 2007 zde soukromý investor Vladimír Nývlt plánoval postavit dřevěnou archu s proskleným tělem stavby, která by stála na základech bývalé restaurace. Tak kontroverzní návrh se však nesetkal s kladnými ohlasy, a tak nikdy nebyl realizován.


V letech 2008/09 zde byla vystavěna nová roubená chata, napodobenina té původní, která slouží turistům, kteří se chtějí občerstvit, kteří hledají úkryt pře nepříznivým počasím nebo by si rádi koupili základní suvenýry.
Další opravy se rozhledna dočkala v letech 2011/12. Do rozhledny totiž začalo zatékat narušeným zdivem a též statika nebyla zcela v pořádku. Rozhledně bylo zpevněno zdivo, bylo opraveno schodiště a vyhlídkový ochoz. Po rekonstrukci se rozhledna znovu otevřela návštěvníkům dne 4. července 2012.

 

Autor: Andrea Štyndlová