ToulejSe.cz
O
Hledat
CS
Jazyk

Menu

Rozhledna na Královce

Pokochejte se pohledem na Jizerské hory či Krkonoše a udělejte si příjemný výlet na rozhlednu na Královce!

Užitečné informace pro návštěvníky

Adresa: , Janov nad Nisou
GPS: 50.79202700, 15.15753800
Rozhledna na Královce map

Rozhledna na Královce - zajímavosti

Tuto kamennou rozhlednu byste našli na kopci Nekras, asi 2 km směrem na sever od Bedřichova a přibližně 15 km od Jablonce nad Nisou směrem na severozápad. Stojí v nadmořské výšce 859 metrů a zpřístupněna byla už v roce 1907.

Celková výška rozhledny je 23,5 metrů, vyhlídková plošina je umístěna ve výšce 20,5 metrů a vede k ní 104 schodů. Odměnou za jejich zdolání vám bude výhled na Krkonoše, Jizerské hory, Český ráj, Jablonec nad Nisou i Ještěd.

Pokud na rozhlednu chcete jet autem, smí se parkovat přímo u rozhledny, ovšem jenom po dobu jedné hodiny. Dostanete se sem ze severu obce Bedřichov směrem na Hrabětice. Pokud nejste klienty chaty, je lepší auto zaparkovat asi 2,5 km od Královky. Z Bedřichova sem vede modrá turistická značka.

Otevírací doba rozhledny je stejná jako u restaurace Královka, tedy každý den od 9 do 22 hodin.

Vrchu, kde dnes stojí rozhledna a turistická chata, se dříve říkalo Nekras. Od roku 1888 tady stála dřevěná rozhledna vysoká 19 metrů, která měla dvě patra a vyhlídkovou plošinu. Zrodila se z iniciativy janovské sekce Německého horského spolku pro Ještědské a Jizerské hory. Pozemek, kde byla rozhledna postavena, daroval spolku místní sedlák König, podle kterého byl pak vrch pojmenován Königshöhe, tedy Královka. Roku 1906 strhla stavbu vichřice.


Se stavbou nové rozhledny se příliš neotálelo. Už na jaře roku 1907 se zde začala stavět masivní kamenná věž, kterou projektoval Stephan Arnold. Její slavnostní otevření se konalo 8. září 1907. V letech 1934-36 v blízkosti rozhledny byla postavena i turistická chata.


V období po druhé světové válce prošla Královka rukama hned několika majitelů. Do roku 2000 ji vlastnilo vydavatelství Práce. V současné době její vrchol využívají mobilní operátoři, kteří sem umístili svoje antény.

 

Autor: Andrea Štyndlová