ToulejSe.cz
O
Hledat
CS
Jazyk

Menu

Rozhledna na Tanvaldském Špičáku

Navštivte jednu z nejznámějších rozhleden v České republice! Výlet na Tanvaldský Špičák můžete zkombinovat s příjemnou procházkou a výhled z vrcholku věže vás rozhodně nezklame!

Rozhledna na Tanvaldském Špičáku Rozhledna na Tanvaldském Špičáku Rozhledna na Tanvaldském Špičáku Rozhledna na Tanvaldském Špičáku Rozhledna na Tanvaldském Špičáku Rozhledna na Tanvaldském Špičáku

Užitečné informace pro návštěvníky

Adresa: Tanvald 355, Tanvald
GPS: 50.75179800, 15.28242900
Rozhledna na Tanvaldském Špičáku map

Rozhledna na Tanvaldském Špičáku - zajímavosti

Turistická chata s rozhlednou stojí na Tanvaldském Špičáku od roku 1908. Je umístěna v nadmořské výšce 831 metrů a položena na kopci Tanvaldský Špičák, asi 4 km od Tanvaldu směrem na severozápad a přibližně 12 km od Jablonce nad Nisou směrem na severovýchod.

Věž je celkově vysoká 18 metrů a vyhlídková plošina je umístěna ve výšce 14 metrů. Uvnitř věže je celkem 69 schodů, vedoucích k vyhlídce. Po jejich zdolání se vám naskytne kruhový výhled na Jizerské hory, Tanvald, Kozákov, Ještěd, Krkonoše, Jablonec nad Nisou a další.

  • Na Tanvaldský Špičák můžete dojet autem, a to pokud projedete Albrechticemi směrem nahoru. Jeďte až k požární zbrojnici. Auto je nejlepší zaparkovat poblíž autobusové zastávky a dál jít pěšky po modré turistické značce.
  • Další možností je vyjet nahoru lanovkou z Albrechtic.
  • Pokud jdete pěšky, od rozcestníku v Albrechticích vede modrá turistická značka. Od ZŠ Buková nad Jizerou vede zelená a tato cesta je dlouhá asi 3 km. Stejně dlouhá je i modře značená cesta, vedoucí od ZŠ Smržovka.

V období 19. století byl vrchol Tanvaldského Špičáku rozdělen na několik úzkých pruhů parcel, přičemž každý z nich vlastnil jiný majitel. K vrcholu vedlo jen několik pěšinek, které byly však turisty dosti využívané. Z tohoto podnětu se čtyři majitelé pozemků na Horním Tanvaldu dohodli na společné stavbě boudy, kde by se prodávalo lahvové pivo. Bouda se těšila velké oblibě, a tak brzy vedle ní vyrostla další chata, kterou vlastnili zase čtyři jiní majitelé pozemků. Pěkný výhled ze Špičáku tehdy lidem poskytovala Fanterova skála.


Obě konkurenční chaty byly hojně navštěvovány a jejich kapacita brzy přestala stačit. Albrechtická sekce Německého horského spolku pro Ještědsko a Jizerské hory se tehdy z tohoto důvodu rozhodla postavit na tomto místě rozhlednu. Všechny plány však ztroskotaly na přemrštěných nárocích majitelů pozemků. Navíc krátce nato obě chaty shořely a místo zůstalo dlouho nevyužívané.


Teprve až v roce 1904 se situace trochu zlepšila, majitelé se mezi sebou domluvili a na Špičáku byla postavena Stará bouda- restaurace s výletní chatou. Sláva, kterou Stará bouda zaznamenala, byla velká, ovšem bohužel krátká. Roku 1905 totiž vyhořela.


Roku 1907 došlo k odkoupení pozemku albrechtickým spolkem a hlavně k rozhodnutí, že zde bude postavena pomocná budova s občerstvením a rozhledna. Základní kámen rozhledny byl položen 1. července 1908.


Stavba rozhledny však nebyla vůbec jednoduchá. Např. voda se nahoru musela donášet pomocí věder atp. Přesto byla věž dostavena a slavnostně otevřena veřejnosti dne 4. července 1909. Rozhledna k návštěvě lákala přímo davy turistů, a tak byla v příštím roce v její blízkosti postavena restaurace. Spolek, který nechal stavby na Špičáku postavit, na tom ale nebyl dvakrát dobře. Investicemi do staveb se hodně zadlužil a navíc zhruba polovina členů musela odejít na frontu první světové války.


V období po první světové válce byl na Špičák zaveden vodovod, budovy, navazující na rozhlednu, se rozšířily, byla sem zavedena elektřina a zbudována sáňkařská dráha. V objektu byly dvě hostinské místnosti, veranda, sál, osm pokojů pro hosty a sklad k ukládání náčiní. Stavební úpravy ze 30. let jsou také posledními, které Špičák prodělal.
V současné době fungují na severním svahu Špičáku sjezdovky a tato oblast je také lyžaři hojně vyhledávaná. Kvůli stavbě vleků bylo vykáceno několik stromů v okolí, což zároveň zlepšilo výhled z rozhledny. V roce 1997 byla na rozhlednu umístěna kamera, díky které můžeme výhled ze Špičáku sledovat v pořadu Panorama.


Roku 2010 bylo na Špičáku postaveno dětské hřiště. V současné době se o provoz rozhledny stará pan Slavík, její nájemce.

 

Autor: Andrea Štyndlová