ToulejSe.cz
O
Hledat
CS
Jazyk

Menu

Rozhledna Frýdlantská výšina u Frýdlantu v Čechách

Spojte výlet do přírody s návštěvou historické budovy a navštivte rozhlednu Frýdlantská výšina! Odmění vás kouzelným výhledem na část Jizerských hor.

Rozhledna Frýdlantská výšina u Frýdlantu v Čechách Rozhledna Frýdlantská výšina u Frýdlantu v Čechách Rozhledna Frýdlantská výšina u Frýdlantu v Čechách Rozhledna Frýdlantská výšina u Frýdlantu v Čechách Rozhledna Frýdlantská výšina u Frýdlantu v Čechách Rozhledna Frýdlantská výšina u Frýdlantu v Čechách

Užitečné informace pro návštěvníky

Adresa: Údolí 1135, Frýdlant
GPS: 50.93501100, 15.07660700
Rozhledna Frýdlantská výšina u Frýdlantu v Čechách map

Rozhledna Frýdlantská výšina u Frýdlantu v Čechách - zajímavosti

Zdejší kamenná rozhledna stojí na Frýdlantské výšině již od roku 1907. Nachází se v nadmořské výšce 399 metrů a leží asi 2 km směrem na sever od Frýdlantu v Čechách a přibližně 25 km od Liberce týmž směrem.

Celková výška rozhledny je 20,8 metrů. Na vyhlídkovou plošinu, umístěnou ve výšce 18,6 metrů vede celkem 100 schodů. Výhled nabízí část Jizerských hor a město Frýdlant.

Na rozhlednu se můžete dostat samozřejmě hned z několika míst. Jednou z možností je vyjít z náměstí T.G.Masaryka po žluté turistické značce kolem radnice, koupaliště a Strmou ulicí k rozhledně. Tato cesta je dlouhá asi 2 km.
Další možností je vyjet k rozhledně autem. Tím dojeďte až ke hřbitovu, odkud pak musíte na rozhlednu pěšky, což je asi půl kilometru.
Chcete-li si udělat výlet na kole, můžete využít cyklostezky č. 3016.

V květnu a září je rozhledna otevřena o víkendech a svátcích v době od 10 do 17 hodin. Od června do poloviny září se na ni dostanete denně mimo pondělí v době od 10 do 17 hodin.

S výstavbou rozhledny souvisí založené Okrašlovacího a zvelebovacího spolku pro město Frýdlant roku 1889. Právě z jeho iniciativy vznikla dřevěná rozhledna na Frýdlantské výšině, dříve Resselově kopci. Věž tehdy měřila 15 metrů a její slavnostní otevření se konalo 6. června 1890. Postupem doby ale hodně chátrala a v roce 1906 muselo dojít k jejímu stržení.


Nová rozhledna zde začala být stavěna 17. května roku 1906. Materiálem byly pálené cihly a žula. Vedle rozhledny bylo postaveno i pohostinství, která byla opatřena verandou a malou vytápěnou místností, sloužící hostům. Rozhledna byla slavnostně otevřena dne 30. dubna 1907.
Po druhé světové válce však rozhledna začala chátrat a hostinec byl mimo provoz. Klíč k rozhledně byl pouze na zapůjčení. Kolem roku se na blízké louce začalo budovat divadlo v přírodě a taneční parket, kde se tančívalo večer za lampiónového osvětlení.


Roku 1958 začala věž sloužit jako lokální převaděč televizního signálu a pro veřejnost byla uzavřena. Zděná budova sloužila k uložení navigace pro dopravní letadla směru Praha, Varšava, Moskva a Stockholm.
V roce 1979 se zde postavila nová ocelová věž, kam se přemístily telekomunikační televizní systémy společně s navigací letadel. Rozhledna a přilehlé budovy byly značně poškozeny vandaly a v roce 1980 byly předány turistickému odboru. Turisté zde vybudovali sklad, vybetonovali podlahy, vyměnili dveře a okna, vybudovali novou střechu a komín, byl sem zaveden elektrický proud a další. Znovu upravená rozhledna byla otevřena 6. listopadu 1982.


Roku 2000 byla postavena nová střecha klubovny, byly provedeny sanační omítky a zakoupena krbová kamna.

 

Autor: Andrea Štyndlová