ToulejSe.cz
O
Hledat
CS
Jazyk

Menu

Rozhledna na Smrku v Jizerských horách

Máte rádi stavby nevšedních konstrukcí a zároveň vás láká vyrazit si někam do přírody? Vyzkoušejte rozhlednu Smrk v Jizerských horách a budete mile překvapeni!

Rozhledna na Smrku v Jizerských horách Rozhledna na Smrku v Jizerských horách Rozhledna na Smrku v Jizerských horách Rozhledna na Smrku v Jizerských horách Rozhledna na Smrku v Jizerských horách Rozhledna na Smrku v Jizerských horách Rozhledna na Smrku v Jizerských horách Rozhledna na Smrku v Jizerských horách Rozhledna na Smrku v Jizerských horách Rozhledna na Smrku v Jizerských horách

Užitečné informace pro návštěvníky

Adresa: , Lázně Libverda
GPS: 50.88915500, 15.27156900
Rozhledna na Smrku v Jizerských horách map

Rozhledna na Smrku v Jizerských horách - zajímavosti

Hora Smrk v Jizerských horách nese železnou rozhlednu už od roku 2003. Je umístěna v nadmořské výšce 1124 metrů a její celková výška činí 23 metry.

Na vyhlídkovou plošinu se dostanete po zdolání 91 schodů. Z výšky 18 metrů se vám pak naskytne výhled v okruhu až 150 km, samozřejmě za dobré viditelnosti a příznivého počasí. Vidět jsou samozřejmě Jizerské hory, ale i Krkonoše, Ještěd, Bezděz, Říp nebo Lužické hory.

Pro pěší výletníky se k návštěvě rozhledny Smrk nabízí hned několik tras:

 

  • Z Nového Města pod Smrkem sem vede modrá turistická značka přes Kyselku, Kamen republiky a Streitův obrázek. Tato cesta je dlouhá asi 7 km.
  • Z Lázní Libverda se na Smrk dostanete po červené turistické značce, vedoucí např. kolem Jizerské chaty, Hubertky, Tišiny atd. Cesta je dlouhá asi 8,5 km.
  • Z Bílého Potoka se sem dostanete po žluté a modré turistické značce.
  • Červená turistická značka vás sem dovede od chaty Smědava až k Nebeskému žebříku. Dál musíte po modré až na Smrk.

Rozhledna je volně přístupná a otevřená denně bez omezení.

Hraniční hora Smrk vždy poskytovala nádherný výhled do okolí. První rozhledna na tomto kopci vyrostla z iniciativy Okrašlovacího spolku. Měla čtyři patra a byla vysoká 20 metrů. Byla postavena za sedm týdnů a slavnostně se turistům otevřela 21. srpna 1892. Otevření se tehdy účastnilo víc jak tisíc lidí.


Rozhledna byla mezi turisty velice oblíbená, ročně ji navštěvovalo téměř 20 000 lidí! V její blízkosti navíc stála turistická chata, která dříve, během stavby rozhledny, sloužila dělníkům jako přístřešek. Správcem chaty i rozhledny se tehdy stal stavitel Fritsch, který se o oba objekty pečlivě staral. Právě díky jeho péči vydržela rozhledna neuvěřitelných 50 let! Na začátku 50. let 20. století se ale zřítila a dnes můžeme její repliku najít v ZOO Praha.


Na počátku 90. let minulého století byla v Novém Městě založena Společnost na obnovu rozhledny. Ta vypsala architektonickou soutěž a byl dokonce zvolen vítězný návrh. Ovšem následné jednání s příslušnými státními organizacemi odsunulo stavbu rozhledny na několik let.


Teprve ke konci roku 2002 se zhotovila část konstrukce. Doprava dílů konstrukce rozhledny na místo trvala týden. Stavba pak byla také na několik dní přerušena kvůli silnému větru. I tak ale trvalo pouhý měsíc, než byla rozhledna postavena. Slavnostní otevření, kterého se účastnily na dva tisíce lidí, se konalo 20. září 2003.


Rozhledna má dvě patra a je opatřena místností pro cca 25 lidí, kteří se sem mohou ukrýt před nepříznivým počasím. Protože hora Smrk stojí na hraničním přechodu, navštěvují ji také turisté z Polska.

 

Autor: Andrea Štyndlová