ToulejSe.cz
O
Hledat
CS
Jazyk

Menu

Rozhledna na Kozákově u Semil

Vydejte se na vrch Kozákov u Semil! Čeká vás příjemná procházka a ze zdejší rozhledny i krásný výhled na Jizerské hory! Železná rozhledna se nachází na vrchu Kozákov v nadmořské výšce 743 metry, přibližně 10 km od Semil směrem na západ.

Užitečné informace pro návštěvníky

Adresa: Kozákov 45, Chuchelna
GPS: 50.59425800, 15.26320400
Rozhledna na Kozákově u Semil map

Rozhledna na Kozákově u Semil - zajímavosti

Rozhledna o celkové výšce 48 metrů byla turistům oficiálně zpřístupněna roku 1995. Její vyhlídková plošina je umístěna ve výšce 24 metry nad zemí. Vede k ní dohromady 124 schodů a otvírá se z ní pěkný výhled na Jizerské hory, Krkonoše, České středohoří, Orlické hory a Český ráj.

Pokud jedete ze směru od Rovenska pod Troskami, pak se vydejte směrem na Lestkov. Za vesnicí odbočte doprava na Radostnou pod Kozákovem a dál nahoru přes Komárov k rozhledně. Parkovat se dá přímo pod rozhlednou a dostanete se sem samozřejmě i ze směru od Semil. Pro cyklisty je tu možnost využít cyklotrasy 4176 a 4006, jedete-li z Rovenska pod Troskami a Semil. Pokud vyjíždíte z Trutnova, můžete využít cyklotrasu č. 4006.

Také pokud jdete pěšky, budete mít na výběr hned z několika možných cest. Ze Semil sem vede žlutá  turistická značka, ze Železného Brodu modrá a ze Záhoří zelená.

V únoru a březnu je rozhledna zavřená, ale po dohodě s Klubem českých turistů Semily je možnost ji navštívit.
Během dubna, října a listopadu se sem dostanete o víkendech mezi 10. a 16. hodinou. V květnu a září je otevřeno každý den kromě pondělí v době od 10 do 16 hodin, o víkendu je otevírací doba prodloužena o hodinu. Od června do srpna je otevřeno denně od 9 do 17 hodin.

Hora Kozákov sama o sobě poskytuje krásný výhled do okolí, a to takřka na jednu třetinu Čech. V roce 1995 zde vyrostla rozhledna, která výhled ještě umocňuje.
S myšlenkou na stavbu rozhledny na Kozákově se polemizovalo už začátkem 20. století. Teprve až v roce 1928 zde byla postavena chata, sloužící turistům a už dříve zbudovaná provizorní dřevěná věž. Během druhé světové války sloužila chata německému vojsku a roku 1962 došlo k požáru chaty.


Rozhledna na sebe dala čekat až do období konce 20. století. Původním záměrem bylo postavit věž, která by sloužila pouze vojenským účelům, ale nakonec mezi armádou a Klubem českých turistů došlo k dohodě, že se kovová šestiboká věž rozšíří o vyhlídkový ochoz.


Se stavbou věže se začalo na jaře roku 1994 a skončilo v listopadu téhož roku. Pro veřejnost byl vyhlídkový ochoz otevřen 1. prosince 1994 a nastálo pak až od 22. dubna následujícího roku.
Nedaleká Riegrova chata se dočkala rekonstrukce roku 2004.

 

Autor: Andrea Štyndlová