ToulejSe.cz
O
Hledat
CS
Jazyk

Menu

Cvilínská rozhledna

Pokochejte se pohledem na Krnov a jeho okolí z Cvilínské rozhledny, odkud je krásný výhled až na Praděd!

Užitečné informace pro návštěvníky

Adresa: , Krnov
GPS: 50.08206500, 17.72255700
Cvilínská rozhledna map

Cvilínská rozhledna - zajímavosti


Cvilínská rozhledna se nachází na Předním Cvilínském kopci asi 2 km od Krnova směrem na jihovýchod. Jedná se o kamennou (cihlovou) stavbu, dominující kopci Cvilín. Bez anténního stožáru měří celkem 29,1 metrů a na vyhlídkovou plošinu se dostanete po zdolání 28 vnějších a 96 vnitřních schodů.


Nejjednodušší cesta na Cvilínskou rozhlednu vede od parkoviště poblíž kostela sv. Kříže a Panny Marie Sedmibolestné. Dobrá cesta vede i od penzionu Šelenburk. Pokud se sem vydáte z centra města Krnov, stačí sledovat zelenou turistickou značku nebo místní červené značení. K rozhledně byste odtud měli dorazit po dvou kilometrech cesty.


Z výšky 25 metrů, ve které se nachází vyhlídková plošina, se vám naskytne krásný pohled na Krnov, nížiny rozprostírající se kolem Opavy, horu Praděd a Hrubý Jeseník.


Rozhledna je postavena v nadmořské výšce 436 metrů a oficiálně byla zpřístupněna 11. června 1903. Původní kamennou rozhlednu tehdy projektoval Ernst Latzel a z velké části financoval kníže Lichtenstein, po němž tehdy nesla jméno Lichtensteinova. Současně s rozhlednou byly tehdy zřízeny i odpočinkové vyhlídky a pěšinky na cestě k poutnímu kostelu.


Ve válečném roce 1945 sloužila rozhledna německé armádě coby pozorovatelna. Následky ostřelování byla rozhledna poškozena a po válce rekonstruována. Bohužel nebyl dostatek prostředků na renovaci věžičky nad vyhlídkovým ochozem, a tak byla zbourána, čímž se i snížila výška rozhledny.


Roku 1966 byly na vrchol rozhledny umístěny antény a vysílače a během dalších let rozhledna zásadně chátrala. Další rekonstrukcí Cvilínská rozhledna prošla až v 80. letech a na konci minulého století.


Roku 1993 proběhl zápis rozhledny do památkového fondu Státního ústavu památkové péče.
Rozhledna je přístupná od června do září denně mezi 10. a 17. hodinu. V květnu a září se sem dostanete jen za příznivého počasí, a to o víkendech v tutéž dobu.

 

Autor: Andrea Štyndlová