ToulejSe.cz
O
Hledat
CS
Jazyk

Menu

Dvou-rozhledna na Hraničním vrchu u Albrechtic

Navštivte Hraniční vrch a pokochejte se kouzelným pohledem na vrcholky Beskyd a Jeseníků, a to navíc z rozhledny netradiční konstrukce!

Užitečné informace pro návštěvníky

Adresa: , Město Albrechtice
GPS: 50.17168700, 17.60423600
Dvou-rozhledna na Hraničním vrchu u Albrechtic map

Dvou-rozhledna na Hraničním vrchu u Albrechtic - zajímavosti

Tato rozhledna, nacházející se na Hraničním vrchu, má skutečně netradiční vzhled. Jedná se totiž o železnou dvou-rozhlednu. Vyhlídkové plošiny se nacházejí ve výšce 25 metrů nad zemí a vede k nim celkem 149 schodů.

Z dvou-rozhledny je krásný výhled na Beskydy, Jeseníky a polskou stranu až k městu Opole. S orientací turisté rozhodně nebudou mít problém. Vyhlídková plošina je totiž opatřena panoramatickými fotografiemi, kde jsou zachycena a popsány všechny vrcholy a zajímavá místa, která jsou odtud vidět.

Nejjednodušší cesta na Hraniční vrch vede z Albrechtic směrem na Biskupice. Od nich se pak jede nezpevněnou cestou ještě asi 0,5 km až k rozhledně. Směrem na severovýchod od Albrechtic je to asi 2 km a severně od Bruntálu cca 30 km.

Rozhledna je postavena v nadmořské výšce 541 metrů. Přístup na ni není nijak omezen, je otevřena nepřetržitě, jen v extrémně špatném počasí bývá zavřená.

Stavba této rozhledny byla čistě účelová. Věže byly postaveny roku 1980 kvůli telefonnímu přenosu mezi Albrechticemi, Krnovem a Osoblahou. Od roku 1999 se ale věže přestaly využívat a roku 2006 se jejich majitelem stalo město Albrechtice, které je za symbolickou cenu odkoupilo od společnosti Telefonica O2.
Účelovost stavby posléze byla upravena novými ocelovými prvky a změněna na rozhlednu skutečně unikátní koncepce. Tvoří ji dvě věže, spojené 18 metrů dlouhou lávkou. Rozhledna má dvě vyhlídkové plošiny, odkud se naskýtá krásný výhled po okolí.


Stavebním úpravám předcházela statická posouzení technického stavu, zpracované statikem Stanislavem Dankem. Stavba pak byla realizována v lednu roku 2011 firmou Bögl a Krýsl, k. s.
Dvou-rozhledna na Hraničním vrchu u Albrechtic byla slavnostně otevřena dne 4. října roku 2011. V současné době její provoz zajišťuje Městský úřad Albrechtice.

 

Autor: Andrea Štyndlová