ToulejSe.cz
O
Hledat
CS
Jazyk

Menu

Rozhledna Velký Roudný u Slezské Harty

Navštivte jednu z nejznámějších rozhleden v Moravskoslezském kraji a pokochejte se výhledem na vodní nádrž Slezskou Hartu z ptačí perspektivy! Příjemně vás překvapí svým výhledem a kouzelným okolím!

Užitečné informace pro návštěvníky

Adresa: , Roudno
GPS: 49.89120200, 17.52256300
Rozhledna Velký Roudný u Slezské Harty map

Rozhledna Velký Roudný u Slezské Harty - zajímavosti

Přibližně 20 km od Bruntálu směrem na jihovýchod se nachází kopec Velký Roudný u vodní nádrže Slezská Harta. Nadmořská výška 780 metrů přímo skýtá vynikající příležitost ke stavbě rozhledny, která zde byla otevřena roku 2007.

Její dřevěná konstrukce má celkovou výšku 20 metrů, přičemž vyhlídková plošina je umístěna ve výšce 17 metrů. Po zdolání 72 schodů se vám naskytne výhled na panorama Hrubého a Nízkého Jeseníku, vodní nádrž Slezskou Hartu, Krnovsko, Oderské vrchy a Opavsko.

Rozhledna je volně přístupná a otevřená po celý rok.

Přístup k rozhledně je celkem snadný. Ze silnice směr Opava-Moravský Beroun lze odbočit do Roudna ve vesnici Bílčice. Auto je možné zaparkovat na místním menším parkovišti a odtud se vydat nahoru směrem k rozhledně po zelené turistické značce. Od parkoviště je cesta dlouhá asi 1,5 km.

Dřevěná rozhledna na betonové základně vznikla na kopci vyhaslé sopky Velký Roudný v nadmořské výšce 780 metrů.
Dalším lákadlem kopce Velký Roudný je kromě rozhledny i křížová cesta zbudovaná rodem Šternberků roku 1933.
Stavba rozhledny byla financována mikroregionem Slezská Harta, obcí Roudno a Krajským úřadem Moravskoslezského kraje. Zahájení stavby předcházely dva roky plánování a také udělení výjimky ze zákona o ochraně krajiny a přírody, protože Velký Roudný je zapsán na seznam národních přírodních památek.


Zahájení prací se uskutečnilo 13. června roku 2007, 1. července se během tradiční pouti konalo posvěcení základního kamene a 27. října téhož roku byla rozhledna slavnostně otevřena.


Z hlediska konstrukce se jedná o šestipatrovou stavbu, na jejíž stavbu bylo použito 18 tun modřínového dřeva. Stavbu projektoval Vladimír Šarman.

 

Autor: Andrea Štyndlová