ToulejSe.cz
O
Hledat
CS
Jazyk

Menu

Rozhledna Okrouhlá u Staříče

Vydejte se za poznáním frýdecko-místeckého kraje a navštivte rozhlednu Okrouhlá nedaleko Staříče!

Užitečné informace pro návštěvníky

Adresa: Chlebovická, Staříč
GPS: 49.68063100, 18.27746900
Rozhledna Okrouhlá u Staříče map

Rozhledna Okrouhlá u Staříče - zajímavosti

Tato železná rozhledna se nachází na kopci Okrouhlá u obce Staříč, přibližně 8 km od Frýdku-Místku směrem na západ. Rozhledna je postavena v nadmořské výšce 373 metrů a její celková výška je 55 metrů. Na vyhlídkovou plošinu ve výšce 30 metrů vede 162 schodů. Po jejich zdolání se vám naskytne nádherný pohled na celé Pobeskydí. Vidět lze Ondřejník, Lysou horu, Havířov i Frýdek-Místek. Pokud je dobrá viditelnost, můžete vidět i Jeseníky.

Pokud se sem vypravíte autem, pak ze směru od Frýdku-Místku je třeba na návsi odbočit směrem doleva na Chlebovice. Poté, co minete obecní úřad a hřbitov, pokračujte až k fotbalovému hřišti, kde se nachází parkoviště. Dál vede k rozhledně cesta dlouhá asi 200 metrů.

Co se týče samotné stavby rozhledny, je jím typizovaný stožár, který slouží společnosti Radiomobil. Původním plánem bylo vybudovat zde jenom vysílač, ale obec Staříč mezi svými požadavky uvedla i zbudování vyhlídkové plošiny pro turisty. Stavba věže proběhla roku 2003. Je vysoká 55 metrů a vyhlídková plošina se nachází ve výšce 30 metrů nad zemí. Rozhlednu provázely drobné problémy s kolaudací, a tak byla slavnostně otevřena a zpřístupněna až 10. června roku 2006. V současné době se o provoz rozhledny stará Obecní úřad Staříč.

V současné době je rozhledna otevřená od začátku května do konce září, a to o víkendech a svátcích v době od 12 do 16 hodin. Vstupné dospělého člověka vyjde na 10,-Kč, děti na polovinu.

V okolí rozhledny se nachází naučná stezka, mapující historii a současnost obce Staříč, její přírodu v okolí, ekosystém rybníka, živočichy ve zdejších lesích a další témata.

 

Autor: Andrea Štyndlová