ToulejSe.cz
O
Hledat
CS
Jazyk

Menu

Rozhledna Panorama na Kabátici u Chlebovic

Rozhledna Panorama hovoří za vše už jen svým názvem. Vychutnejte si i vy pohled na panorama Beskyd z rozhledny na Kabátici!

Užitečné informace pro návštěvníky

Adresa: Chlebovice, Frýdek-Místek
GPS: 49.64905600, 18.27090800
Rozhledna Panorama na Kabátici u Chlebovic map

Rozhledna Panorama na Kabátici u Chlebovic - zajímavosti

Rozhledna Panorama se nachází asi 1 km od obce Chlebovice směrem na jih a přibližně 5 km východně od Frýdku-Místku. Jedná se o železnou rozhlednu s kamennou podstavou a dřevěným vyhlídkovým ochozem.


Rozhledna je postavena v nadmořské výšce 460 metrů a je vysoká 22,1 metrů. Pokud zdoláte 93 schodů, ocitnete se na vyhlídkové plošině, čnící 17,7 metrů nad zemí. Naskytne se vám odtud výhled na vodní nádrž Olešná a směrem dál na východ i na město Frýdek-Místek s Beskydy ve svém okolí. Jižní a západní směr bohužel cloní stromy.

V dřívějších letech jste se k rozhledně nedostali po žádné značené cestě. Nejjednodušší variantou bylo vydat se po žluté turistické značce z Chlebovic a odbočit nahoru cestou lyžařským svahem podél vleku až na rozhlednu. Trochu složitější cesta vede asi o 1 km dál do lesa, odkud se dá odbočit směrem vpravo dál lesem až na rozhlednu. Po této cestě mohou jezdit i cyklisti.


Roku 2012 zřídilo Beskydské informační centrum nové značení a osadilo informační tabule se všemi potřebnými informacemi. Rozhledna je nyní volně přístupná.

Výstavba rozhledny vznikla z iniciativy Občanského sdružení Bezručův kraj, které plánovalo tento projekt už od roku 1996. Pozemek pro výstavbu, která se nakonec uskutečnila až v roce 2000, poskytl Václav Halát, předseda tohoto sdružení.


Výstavbu z hlavní části investovalo město Frýdek-Místek, další dotaci pak poskytlo Ministerstvo pro místní rozvoj. Celkové náklady na výstavbu byly asi 2,2 milionů. S výstavbou se začalo v roce 2000 a dokončena byla v červnu roku 2001. Slavnostní otevření se konalo 29. července 2001.


Kostru věže tvoří ocelová konstrukce o výšce 22,1 m a váze 14 500 kg. Věž má dvě vyhlídkové plošiny. První se nachází ve výšce 15 m a přístup na ni je neomezený. Horní, dřevěná plošina, se nachází ve výšce 17,7 m. V podnoži věže se nachází místnost se zdrojem elektrické energie.

 

Nedaleko rozhledny se nachází pomník místního básníka Františka Lazeckého.

 

Autor: Andrea Štyndlová