ToulejSe.cz
O
Hledat
CS
Jazyk

Menu

Biskupská kupa u Zlatých hor

Užitečné informace pro návštěvníky

Adresa: , Zlaté Hory
GPS: 50.25709700, 17.42860400
Biskupská kupa u Zlatých hor map

Biskupská kupa u Zlatých hor - zajímavosti

Kamenná rozhledna stojí na kopci Biskupská hora už od roku 1897. Nachází se poblíž hranic s Polskem u Zlatých hor, asi 20 km od Jeseníku směrem na východ. Rozhledna o celkové výšce 19,3 metry je položena v nadmořské výšce 889 metrů a oficiálně byla turistům otevřena 26. srpna 1898.

Na vyhlídkovou plošinu vás dovede celkem 90 schodů. Je položena ve výšce 17,8 metrů a je z ní krásný výhled na Zlaté hory, Hrubý a Nízký Jeseník i část Polska.

K rozhledně se můžete dostat např. po zelené turistické značce ze Zlatých hor. Tato cesta je dlouhá přibližně 2,5 km. Pěšky se dá jít také z parkoviště u Petrových bud, kde můžete samozřejmě zaparkovat auto. Cesta dál vede také po zelené turistické značce a je dlouhá asi 1 km.

V období od května do října je rozhledna otevřena každý den od 9 do 18 hodin. Od listopadu do dubna se sem dostanete o víkendech a svátcích mezi 11. a 15. hodinou. Pokud byste chtěli rozhlednu navštívit mimo tento termín, lze si dohodnout vlastní.

Rozhledna na Biskupské hoře se nachází v jesenickém výběžku poblíž hranic s Polskem. Kvality tohoto kopce a předurčení ke stavbě rozhledny objevila skupinka nadšenců už roku 1875. Ti sem ze své vlastní iniciativy vynosili pár kamenů, z nějž pak vytvořili základní vyhlídkový bod. Roku 1876 však bylo úředně nařízeno jeho rozebrání.


O klasické rozhledně začala uvažovat až zlatohorská sekce Moravskoslezského německého turistického spolku, který byl založen roku 1881. Rozhledna zde byla postavena až v roce 1889. Byla vysoká 13 metrů, měla trámovou konstrukci a tvar komolého jehlanu. Krátce na to byla v její blízkosti přistavěna také Rudolfova chata, nabízející občerstvení pro turisty. Trvání této první rozhledny na Biskupské kupě však nemělo dlouhého trvání. Roku 1895 ji poškodila bouře a hned rok na to spadla.


Se stavbou nové rozhledny se ale příliš neotálelo. Členové spolku se do nové stavby pustili hned dva roky po této události. Věž, vysokou 19 metrů tehdy projektoval Josef Planitta. Slavnostně otevřena byla turistům dne 26. srpna 1898, a protože na tehdejší rok připadlo 50té výročí panování císaře Františka Josefa I., byla rozhledna pojmenována právě po něm.


Během obou světových válek sloužila rozhledna pro vojenské účely. V období mezi dvěma světovými válkami však byla hojně navštěvována, a tak došlo k rozšíření původní Rudolfovy chaty.


Za minulého režimu se o rozhlednu nikdo nestaral, upadla v zapomnění a chátrala. V roce 1967 byl na její ochoz umístěn vysílač a pro veřejnost se zcela uzavřela. Chata byla využívána jako hedvábnická továrna a v blízkosti rozhledny byla postavena nevzhledná bouda z plechu. Z chaty, která zanikla, dnes zůstaly akorát základy.


Rozhledna byla opravena roku 1996 a návštěvníkům opět zpřístupněna 3. srpna 1998. V současné době o rozhlednu pečuje Klub přátel Zlatých hor.

 

Autor: Andrea Štyndlová