ToulejSe.cz
O
Hledat
CS
Jazyk

Menu

Zlatý Chlum u Jeseníku

Uchvátila vás drsná krása jesenických hor? Pak si ji vychutnejte přímo z výšky, z rozhledny Zlatý Chlum!

Užitečné informace pro návštěvníky

Adresa: , Lázně Jeseník
GPS: 50.23810000, 17.23740700
Zlatý Chlum u Jeseníku map

Zlatý Chlum u Jeseníku - zajímavosti

Kamennou rozhlednu byste našli na vrchu Zlatý Chlum, asi 2,5 km od Jeseníku směrem na východ. Nachází se v nadmořské výšce 875 metrů a turistům byla oficiálně otevřena 3. září roku 1899.

Na její vyhlídkovou plošinu vede 146 schodů. Z výšky 26 metrů nad zemí se vám naskytne krásný výhled na Kralický Sněžník, hrubý Jeseník, Rychlebské hory a část Polska.

Přímo z Jeseníku se k rozhledně dostanete po červené a modré turistické značce. Tato cesta je dlouhá asi 4,5 km. Pokud jedete autem, můžete ho zaparkovat u chaty Čertovy kameny a odtud jít pěšky asi 1,5 km po modré turistické značce.

Pokud je pěkné počasí, rozhledna je otevřena vždy od 10 do 18 hodin. Během zimního období se sem ale dostanete jen o víkendech. Chata je ale v provozu celoročně.

Výstavba rozhledny Zlatý Chlum vznikla z iniciativy Moravskoslezského německého horského spolku, založeného v roce 1881. O stavbě rozhledny se začalo uvažovat již roku 1894, ale protože nebyly dostatečné finanční prostředky ke stavbě, započalo se s ní až o pět let později. Projekt tehdy vypracoval Eduard Zelenka, ředitel kamenické školy.


Na místě, kde se začalo stavět, stála kdysi malá turistická chatka, vybudovaná v 50.letech 19. století. Právě na jejích rozvalinách se nová rozhledna začala stavět. Její otevření bylo stanoveno na den 3.září 1899.


Za necelé tři roky nato byla v blízkosti rozhledny postavena ještě Medritzerova horská chata, která umožňovala navštěvovat rozhlednu i během zimního období. Adolf Medritzer se zasloužil o její vybudování, zároveň byl členem spolku, a tak chata byla pojmenována po něm.


Nová cesta ke Zlatému Chlumu a sáňkařská dráha byla vybudována roku 1932. Dráha zde fungovala do 60. let 20. století. Po druhé světové válce se o rozhlednu a chatu nikdo příliš nestaral, takže postupem času zchátraly. V roce 1955 chata navíc vyhořela.


Opravení a znovu zpřístupnění se rozhledna dočkala v roce 1976. O tento krok se postaral MNV Jeseník. Krátce na to byla obnovena i chata.


TJ Spartak Mikulovice, tehdejší majitel stavby, nechal roku 2009 připravit projekt k opravě rozhledny. Vznikaly v ní totiž praskliny, zatékalo do ní, padala omítka i kusy zdí a celkově se nacházela ve velmi špatném stavu. Kompletní rekonstrukce se dočkala spodní část stavby, spáry byly vyspraveny a vybudován byl i nový věnec.

 

Autor: Andrea Štyndlová