ToulejSe.cz
O
Hledat
CS
Jazyk

Menu

Rozhledna na Suchém vrchu u Jablonného nad Orlicí

Jablonné nad Orlicí se může pochlubit kouzelným okolím. Poznejte ho i vy díky rozhledně na Suchém vrchu!

Užitečné informace pro návštěvníky

Adresa: , Červená Voda
GPS: 50.05252300, 16.68960200
Rozhledna na Suchém vrchu u Jablonného nad Orlicí map

Rozhledna na Suchém vrchu u Jablonného nad Orlicí - zajímavosti

Suchý vrch, nacházející se asi 8 km na východ od Jablonného nad Orlicí a 30 km od Ústí nad Orlicí směrem na severovýchod, se může pochlubit turistickou rozhlednou. Ta je položena v nadmořské výšce 995 metrů a vystavěna byla na počátku 30. let 20. století.

Celková výška rozhledny je 33 metrů. Vyhlídkový ochoz se nachází ve výšce 25 metrů nad zemí a skýtá pohled na Kralický Sněžník, Praděd, Červenohorské sedlo a Soví hory v Polsku. Na krytou vyhlídku vede celkem 177 schodů.

Na Suchý vrch vede odbočka z Červenohorského sedla, konkrétně ze silnice mezi Jablonným nad Orlicí a Červenou Vodou.

Rozhlednu můžete navštívit denně v době od 10 do 18 hodin.

Suchý vrch je místem na hranici Orlických hor a Hrubého Jeseníku. Dříve se mu říkalo Černá hora a jedná se o nejvyšší horu v Bukovohorské pahorkatině.


Vrcholek samozřejmě přitahoval turisty již dávno. Jeden z prvních zájmů projevil Klub českých turistů v době před první světovou válkou. Už tehdy zde plánovali postavit turistickou chatu, ovšem válka jejich plány zpřetrhala, ale nikoli zničila. Už roku 1924 zdejší pozemky Klub českých turistů koupil a nechal na nich postavit jednoduchý přístřešek pro turisty, kteří zde měli najít útočiště v nepříznivém počasí. O dva roky později, roku 1926, se zde začala stavět honosnější turistická chata, která byla slavnostně otevřena 6. července 1928. Chata získala název "Kramářova".


V letech 1931 - 32 byla k této chatě přistavěna 33 metry vysoká vodárenská věž, která měla dva vyhlídkové ochozy.
Doba po roce 1938 znamenala pro chatu s rozhlednou řadu změn, a to především týkajících se podoby a majitelů. Ve válečném roce 1935 Suchý vrch zabrala německá armáda, která zde zavedla rehabilitační ústav pro zraněné letce. Veřejnosti byla chata s rozhlednou otevřena zase až po válce.


V dobách totality byla chata přejmenována na Tyršovu a sloužila coby armádní rekreační středisko.  V 60. letech proběhly na věži drobné úpravy v podobě osazení antén a zasklení ochozů. Roku 1984 byla poblíž chaty postavena šestiboká věž z oceli, vysoká 48 metrů a sloužící jako telekomunikační zařízení.


Roku 1986 se věž dočkala nového zastřešení ve tvaru kužele. Až do roku 1996 chata prošla vlastnictvím několika majitelů a často se kvůli ní vedly soudní spory. Právě roku 1996 se trvale uzavřela. Sdružení obcí Orlicko se později o chatu s rozhlednou začalo zajímat a usilovalo o obnovu její zašlé slávy. Tehdejší majitel se však se sdružením nedohodl, a tak žádné změny neproběhly.


Roku 2003 Kramářovu chatu poškodil požár, rozhledna naštěstí zůstala bez újmy. Teprve až společnost CVS ze Žamberka iniciovala její rekonstrukci.


Rok 2011 znamenal pro chatu obrat k lepšímu. Její vlastník totiž získal evropskou dotaci na její obnovu, a tak podle projektu Ing. Němce vznikla v létě roku 2012 čtyřpodlažní chata podobná té, co tu stávala kdysi. Nyní zde najdete turistické zázemí- bufet, restauraci a ubytování.


Suchý vrch mimo turistickou rozhlednu nabízí vynikající prostředí pro pěší i cyklistické výlety, v zimě sem můžete zajet na běžky apod. Zajít si můžete i na dělostřeleckou tvrz Bouda, která rozhodně stojí za zhlédnutí.

 

Autor: Andrea Štyndlová