ToulejSe.cz
O
Hledat
CS
Jazyk

Menu

Rozhledna na Šibeničním vrchu u Horšovského Týna

Nacházíte se zrovna v Horšovském Týně a hledáte místo, odkud by na něj bylo nejlépe vidět? Využijte zdejší rozhlednu na Šibeničním vrchu! Výhledem z ní rozhodně nebudete zklamaní!

Rozhledna na Šibeničním vrchu u Horšovského Týna Rozhledna na Šibeničním vrchu u Horšovského Týna Rozhledna na Šibeničním vrchu u Horšovského Týna Rozhledna na Šibeničním vrchu u Horšovského Týna Rozhledna na Šibeničním vrchu u Horšovského Týna Rozhledna na Šibeničním vrchu u Horšovského Týna Rozhledna na Šibeničním vrchu u Horšovského Týna Rozhledna na Šibeničním vrchu u Horšovského Týna

Užitečné informace pro návštěvníky

Adresa: , Horšovský Týn
GPS: 49.52126100, 12.96063000
Rozhledna na Šibeničním vrchu u Horšovského Týna map

Rozhledna na Šibeničním vrchu u Horšovského Týna - zajímavosti

Tato dřevěná rozhledna se nachází na Šibeničním vrchu asi 1 km od Horšovského Týna a asi 10 km od Domažlic směrem na sever. Je položena v nadmořské výšce 459 metrů a oficiálně byla otevřena roku 2010.

Rozhledna o celkové výšce 21,5 metrů má vyhlídkovou plošinu umístěnou 13 metrů nad zemí a vede na ni 66 schodů. Otevírá se z ní krásný výhled na Horšovský Týn a jeho okolí. Dále uvidíte Čerchov, pásmo Haltravy, Nový Herštejn a další.

Pokud na rozhlednu zavítáte z Horšovského Týna, vydejte se po značené naučné stezce s informačními tabulemi, z nichž se dozvíte něco o hrdelním právu a Šibeničním vrchu, přírodních zajímavostech, historickém vodovodu, léčivé studánce, dějinách pivovarnictví a dalších zajímavostech. Jestliže se sem vypravíte autem, stačí v obci Lazce zahnout doleva a dojet pak až k rozhledně.

V období od května do konce září je rozhledna denně bez omezení. Mimo toto období si musíte v informačním centru na náměstí Republiky vyzvednout klíče od rozhledny a zaplatit vratnou zálohu 500,- Kč.

Název Šibeniční vrch vznikl od místa, kde se vykonávalo hrdelní právo. Za stavbou zdejší rozhledny stálo Sdružení pro výstavbu rozhledny v Horšovském Týně, založené roku 2004. Na tomto místě dříve stávala kaple Panny Marie Lurdské a sdružení chtělo toto výletní místo nějak oživit. Sdružení nejdříve odkoupilo od církve potřebné pozemky a zažádalo o dotace.


Stavba věže probíhala od října 2009 do jara 2010. Jako součást projektu bylo vybudováno i muzeum a pěší trasa se šesti zastaveními. Rozhledna byla slavnostně otevřena 29. dubna 2010.


Konstrukci tvoří hranolová věž s čtvercovým půdorysem o rozměru strany 4,5 metru. Na vrcholu rozhledny je koruna s latinským křížem, který má evokovat vzpomínku na kapli, která kde kdysi stávala.

 

Autor: Andrea Štyndlová