ToulejSe.cz
O
Hledat
CS
Jazyk

Menu

Černá věž v Klatovech

Černá věž v Klatovech stojí v rohu čtvercového náměstí. Byla postavena po více než třech stoletích od vzniku města, které se ve středověku a raném novověku stalo jedním z nejbohatších v celém českém státě. Obklopovalo ho důmyslné opevnění, takže mohutná, 81,6 metrů vysoká věž dodala celému městu ráz bezpečného a chráněného území.

Užitečné informace pro návštěvníky

Adresa: nám. Míru 60, Klatovy
GPS: 49.39472300, 13.29265200
Černá věž v Klatovech map

Černá věž v Klatovech - zajímavosti

Vznikala mezi léty 1547 – 1557 a podepsal se pod ní stavitel italského původu Antonio de Sella. Až o padesát let později přibyl na věž zvon, později nazvaný Bartoloměj – Ondřej, jejž odlil zvonař Martin Jindra. Dnes se ale častěji setkáme s tím, že ho lidé nazývají Vondrou. Téměř pětitunový kolos utržil mnoho ran v podobě roztavení nebo částečného poškození za četných požárů, ale opravený přežil běsnění nacistů, což se o mnoha říci nedá. Je známo, že Němci použili řadu zvonů na výrobu válečných zbraní. V Klatovech k tomu nedošlo. Městská rada naše okupanty přesvědčila o tom, že sundáním zvonu by byly nenávratně poškozeny zdi celé stavby a že by dokonce muselo dojít k ubourání části věže, což jako argument stačilo. Je to až s podivem, že před těmito zločinci obstál jako dostatečný.

Černé věži se bohužel neyvyhnuly ani pohromy, a to v podobě požárů. K nim došlo zejména během 18. a 19. století. Roku 1872 dopadla dokonce na náměstí v důsledku vichřice celá báň. Místo, kde trosky skončily, je odlišnými dlaždicemi označeno dosud. Věž ale bohužel láká i lidi, kteří pozbyli smysl života a hledají vykoupení v podobě pádu dolů. Stalo se tak již několikrát.

Rozhodnete-li se tedy k návštěvě Černé věže, pojmenované tak po opálení zdiva požáry, můžete si prohlédnout nejbližší okolí západočeského města, známého např. pěstováním pestrobarevných karafiátů.

 

Autor: Marcela Horká, Vlastimil Hloupý