ToulejSe.cz
O
Hledat
CS
Jazyk

Menu

Rozhledna Sylván v Plzni

Využijte strategickou polohu rozhledny Sylván v místní části města Plzně, udělejte si pěkný výlet a vyzkoušejte jaké to je mít Plzeň jako na dlani!

Užitečné informace pro návštěvníky

Adresa: Sylvánský Vrch, Plzeň
GPS: 49.76974900, 13.34758000
Rozhledna Sylván v Plzni map

Rozhledna Sylván v Plzni - zajímavosti

Železná rozhledna slouží zároveň jako vysílač mobilního operátora. Je umístěna na vrcholku kopce Sylván u místní části Plzně-Vinice. Od centra města je rozhledna vzdálena asi 5 km ve směru na severozápad.

Rozhledna je položena v nadmořské výšce 403 metry a oficiálně byla turistům zpřístupněna v roce 2003. K vyhlídkové plošině, umístěné ve výšce 23,2 metry nad zemí, vede celkem 122 schodů. Celková výška rozhledny je 68,3 metry. Po výšlapu na její vrcholek vás čeká nádherný výhled na Šumavu, Brdy, Český les a je-li vám počasí nakloněno, uvidíte i vrcholky německých hor.

Pojedete-li na rozhlednu přímo z centra Plzně, můžete využít MHD a nastoupit v Sadech pětatřicátníků na autobus č. 41. Z něj vystupte na Hodonínské na sídlišti Vinice. Dál můžete pokračovat buď pěšky cestou v poli až k rozhledně. Tato možnost je ale trochu náročnější a stoupání do kopce je docela prudké. Další možností je jít přes Sylván, kde se nachází nová zástavba. Tato cesta není tak fyzicky náročná, ale je o něco delší.


Na cestě k rozhledně nemůžete zabloudit. Věž je totiž dobře viditelná už z dálky. Cyklisté mohou k návštěvě rozhledny využít cyklostezku č. 2151 z Košutky či Radčic. Autem sem můžete vyjet z centra města např. Karlovarskou ulicí. V Lochotíně (místní části města) odbočte vlevo do ulice Na Chmelnici a pak hned doprava do Kotíkovské. Tato ulice vás dovede přímo až k rozhledně.

Od dubna do září je rozhledna otevřena v pátek od 15 do 18 hodin a o víkendech a svátcích od 10 do 18 hodin. Pokud je ale špatné počasí, rozhledna je zavřena.

Rozhldna Sylván se nachází nad sídlištěm Vinice, místní části Plzně. Návštěvníci se mohou z jejího vrcholu kochat pohledem na Plzeň už od roku 2003. Konstrukce věže váží 44 tun a se stavbou se započalo už roku 2001. jedná se o konstrukci společnosti T-Mobile, ovšem magistrát Plzně stanovil podmínku, že věž musí současně sloužit jako rozhledna.


Od dokončení stavby do jejího zpřístupnění uběhly dva roky. Roku 2003 si ji ale pronajal Alois Mach, která ji dne 30. dubna 2003 otevřel pro veřejnost. Její provoz byl však náročný, město odmítlo provoz dotovat, takže majitel byl nucen roku 2005 rozhlednu zase uzavřít. Hned následujícího roku se ale stavby ujalo gymnázium Františka Křižíka v Plzni, které od dubna roku 2006 zajišťuje páteční a víkendový provoz.

 

Autor: Andrea Štyndlová